I volbu Babičky roku 2020 Ústeckého kraje ovlivnil koronavirus. Loni na cestě k vítězství všechny babičky podporoval zaplněný sál ústeckého Domu kultury, letos kvůli hrozbě nákazy koronavirem se babičky musely spokojit jen s fanděním svých blízkých.
Babička roku v Ústeckém kraji se kvůli hrozbě nákazy koronavirem uskutečnila bez diváků. „Zdraví je pro nás na prvním místě, proto jsme přistoupili na toto opatření. O akci ale senioři nepřijdou, program bude možno si prohlédnout online,“ vysvětluje za pořadatele Jiří Meduna a dodává, že z akce bude pořízen profesionální sestřih, který bude k vidění na sociálních sítích, Youtube nebo na webech www.svateksenioru.cz, www.babickaroku.cz.
Soutěžící babičky absolvovaly krátký rozhovor, během kterého se představily. I přes všechna opatření se snažily okouzlit porotu třeba vystoupením ve volné kategorii, kdy třeba recitovaly básně či zpívaly, tančily nebo se blýskly v rámci módní přehlídky.
Babičkou Ústeckého kraje 2020 se stala 73letá Mostečanka Ilonka Šnorychová. Korunku jí předal a slavnostně dekoroval šerpou náměstek hejtmana Martin Klika. Vítězka zaujala porotu především strhujícím komediálním, pohybovým a hudebním výstupem v roli uklízečky. Úspěšná babička má dvě vnoučata, pracovala jako recepční a volný čas věnuje tanci a sportu.
Ještě dříve, než došlo ke zvolení vítězky, byly vyhlášeny stříbrná a bronzová Babička. Třetí Babičkou Ústeckého kraje je sedmdesátiletá Jana Vránová z Roudnice nad Labem a druhé místo obsadila pětapadesátiletá Hana Baráková z Lovosic. Obě dámy se chlubily vnoučaty, dohromady jich mají čtrnáct. Napětí před vyhlášením vítězky odfoukla svojí energií z pódia Ústečanka Dana Jírová (98). Z rukou náměstka hejtmana Martina Kliky převzala ocenění jako nejstarší soutěžící babička a současně získala Cenu sympatie, především za svou originální koronavirovou poezii a hru na klavír.
V programu Babičky Ústeckého kraje se udály i změny v průběhu. Kvůli drobnému zranění při volné disciplíně musela ze soutěže odstoupit dvaasedmdesátiletá Marta Holubová z Děčína a do seznamu účinkujících naopak přibyla s číslem 11 šestašedesátiletá Danuše Sluková z Rumburka.
V porotě usedly především osobnosti Ústeckého kraje, jako první náměstek hejtmana Martin Klika, předseda Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Alois Malý, členové Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Jaroslava Rucká a Václav Hieke a také ředitelka projektu Senior Pas Marika Hemmerová. Nechyběl ani pestrý doprovodný program. Soutěžícím seniorkám zazpívala stálice populární hudby legendární Saxana – Petra Černocká a muzikálový zpěvák Bohuš Matuš. Celým soutěžním odpolednem provázel zpěvák, bavič, imitátor a moderátor
Vladimír Hron.
V případě, že to opatření proti šíření koronaviru dovolí, se vítězka soutěže utká v celorepublikovém finále, které je naplánováno na 18. listopadu v Olomouci. Loňská historicky první vítězka Babičky Ústeckého kraje pětaosmdesátiletá Miloslava Bálešová z Teplic, která se zároveň stala i bronzovou Babičkou roku České republiky, držela všem babičkám palce. „Loni to bylo moc fajn a ráda na to vzpomínám. Dokonce mi v klubu říkali, ať to vezmu znovu, ale já jim řekla, ať si pěkně zase vyberou někoho jiného,“ směje se Miloslava Bálešová.
SOUTĚŽÍCÍ:
■ S číslem jedna soutěžila pětašedesátiletá Jarmila Kubíková
z Chomutova, má dvě děti a dvě vnoučata, pracovala jako novinářka
a charakterizuje ji prohlášení Nejsem babička, která má ruce v klíně.
■ S dvojkou soutěžila třiasedmdesátiletá Ilonka Šnorychová, má
jedno dítě a dvě vnoučata, společenská recepční z Mostu ráda tančí,
plave, jezdí na kole i na běžkách.
■ Trojku dostala zdravotní sestra z Děčína, dvaasedmdesátiletá turistka
Marta Holubová, která má dvě děti a tři vnoučata. Ráda pečuje
o druhé, o děti i zahrádku.
■ Se čtyřkou se představila Jitka Krchová z Mikulova v Krušných
horách. Šestapadesátiletá fyzioterapeutka má čtyři děti a jedno
vnouče. Ráda jezdí na kole po Krušných horách s vnučkou a dcerami.
■ Pětku měla nejstarší soutěžící osmadevadesátiletá Dana Jírová
z Ústí nad Labem. Mezi její koníčky patří hudba, poezie a kultura.
Sama skládá básničky. Má dvě děti, tři vnoučata a pět pravnoučat.
■ Šestku los přidělil Vlastě Švobové z Loun. Dvaasedmdesátiletá
přadlena má jedno dítě a dvě vnoučata. Ráda se baví a je pro každou
legraci. Plete, vyšívá, stále chodí na brigádu a jezdí do lázní.
■ Se sedmičkou se představila Jitka Kučerová Tyršová. Osmašedesátiletá
úřednice z Trmic má hodně aktivit. Cvičí v Sokole, chodí
mezi ženy s rakovinou prsu, je ve výboru seniorů aktivních v Ústí
nad Labem. Ale také ráda šije, háčkuje a vyšívá. Opravuje oblečení
spoluobčanům a háčkuje chobotničky do inkubátorů dětičkám. Má
dvě děti a čtyři vnoučata.
■ Osmičku má Marie Hanischová z Obrnic. Šestašedesátiletá
mzdová účetní má pět dětí a patnáct vnoučat. Je aktivní v KČP, dobrovolnice
v nemocnici Most a turistka.
■ S číslem devět soutěžila pětapadesátiletá Hana Baráková z Lovosic,
která má čtyři děti a zatím osm vnoučat. Má ráda kolo, hru na
trubku a sportovní střelbu z velkorážné pistole.
■ A desítku měla sedmdesátiletá sekretářka Jana Vránová z Roudnice
nad Labem, která má dvě děti a šest vnoučat. Turistka, která
má ráda cestování, vnoučata a stále jí záleží na osobním růstu.