Každoroční ocenění v rámci Ceny hejtmana za společenskou odpovědnost jsou předána. Letošního 8. ročníku se zúčastnilo 33 subjektů. Zástupci podnikatelské sféry i veřejného sektoru se ucházeli o vítězství v celkem osmi kategoriích.
„Dnešní slavnostní předávání ocenění je důkazem, že i v náročných dobách dokáží organizace v našem kraji nejen prosperovat, ale zároveň vytvářet pozitivní změny pro své okolí. Společenská odpovědnost není jenom heslo, ale konkrétní činy, které ovlivňují životy lidí, kvalitu životního prostředí a budoucnost celého regionu. Tyto organizace jsou příkladem toho, že úspěch a odpovědnost mohou jít ruku v ruce. Ráda bych jim dnes poděkovala za jejich úsilí, za jejich odvahu jít příkladem a ukazovat, že i malé kroky mohou vést k velkým změnám,“ řekla Gabriela Nekolová, předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.
V kategorii Podnikatelské subjekty – nad 250 zaměstnanců dominovala teplická společnost AGC Flat Glass Czech, jež v rámci hodnocení získala nejvíce bodů, a které patří poděkování nejen za podporu životního prostředí snižováním dopadů jejich výrobního procesu, ale i za péči o své zaměstnance v rámci bohatého systému benefitů a řadu dalších aktivit vedoucí k podpoře vzdělávání a charitativní činnosti. Dalšími oceněnými v této kategorii byly: Chart Ferox, Indorama Ventures Mobility Bohemia, Malfini, Mondi Štětí, Spolechemie a TRCZ.
Nejvyšší počet bodů v kategorii Podnikatelské subjekty – do 250 zaměstnanců obdržela společnost Cheminvest, která je v oblasti společenské odpovědnosti aktivní na poli vzdělávání a přípravy kvalifikované pracovní síly pro technické obory, má proaktivní přístup k úsporám energií a ochraně životního prostředí. Neméně důležitou oblastí je péče o zaměstnance, kterým poskytuje mnoho benefitů. Do této kategorie se dále přihlásily následující podnikatelské subjekty: Air Products, Aperam Stainless Services Solutions Tubes CZ, Axis, Holcim (Česko), Materialise a Oiles Czech Mnaufacturing.
Na prvním místě v kategorii Podnikatelské subjekty – do 50 zaměstnanců se umístil FK Teplice., jehož posláním je být respektovaným klubem nejen na hřišti, ale i mimo něj. Ocenit lze podporu komunity, proaktivní přístup v rámci charitativních akcí a podporu mládeže.
Na prvním místě v kategorii Podnikatelské subjekty – do 10 zaměstnanců (mikropodniky) se umístila společnost Mezinárodní jazykový institut, jejíž aktivity směřují mimo jiné ke zlepšení životního prostředí účastí na akcích typu „Ukliďme Česko“ či podporou charitativních sbírek zaměřených na celou škálu potřeb. Firma preferuje ekologický přístup a podporuje zaměstnance v seberozvoji. Dalšími přihlášenými mikropodnikately v této kategorii byli: Bar Černý Anděl (Blanka Kleinová), SALDO-Zlatohlávek.
Vítězem kategorie Veřejný sektor – ostatní nad 50 zaměstnanců byla jednomyslně zvolena Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, jejíž prioritou je podpora osobnostního rozvoje mladých lidí a upevnění jejich vztahu k regionu. Škola se intenzivně zapojuje do řady dobrovolnických a charitativních činností a může se pochlubit titulem Škola doporučená zaměstnavateli. Do této kategorie se dále přihlásily následující organizace: Agentura pro podnikání a inovace, Střední průmyslová škola stavební a Střední odborná škola stavební a technická, Ústí nad Labem, Základní umělecká škola Evy Randové, Ústí nad Labem, W. Churchilla 4.
Nejvyšší počet bodů v kategorii Veřejný sektor – ostatní do 50 zaměstnanců získala Diakonie ČCE – Středisko sociální pomoci v Mostě, která se primárně zabývá sociální činností. Vedle pomoci dětem ze sociálně slabších rodin, kterým se snaží zpříjemnit život a dát jim šanci zažít radost a smysluplný volný čas, se aktivně podílí i na komunitním plánování. Dalšími oceněnými organizacemi v této kategorii byly: Bridge Academy, Dětská organizace Zálesák Most, Muzeum československého opevnění z let 1936-1938 „Na Kočičáku“, Nadační fond Veroniky Kašákové, Podkrušnohorské technické muzeum, Základní škola a Mateřská škola Hora Svaté Kateřiny.
V kategorii Veřejný sektor – obce s rozšířenou působností zvítězilo město Litoměřice, které se může pochlubit proaktivním přístupem zejména v oblasti životního prostředí. Město zahájilo cestu k trvalým energetickým úsporám jak v rámci města, tak i všech svých příspěvkových organizací. Ocenit lze i podporu obyvatel a zaměstnanců v šíření osvěty vedoucí např. k optimalizaci svozu a likvidaci odpadů. V této kategorii soutěžil s Litoměřicemi také Chomutov.
Kategorii Veřejný sektor – ostatní obce vyhrála obec Radovesice, jejíž jednou z priorit je podpora zaměstnanců a veřejnosti v oblasti ekologického chování či environmentálního vzdělávání. Obec se může pochlubit celou řadou ocenění, mezi nimiž lze zmínit například ocenění za citlivý přístup k úpravám veřejného prostranství, péči o zeleň a životní prostředí či osvědčení o úspoře emisí. O umístění v kategorii „ostatní obce“ se utkala také obec Málkov.