Mobilní hospic slouží pacientům a pomáhá jejich blízkým už deset let

MUDr. Jana Dušánková

Už celou jednu dekádu funguje v Masarykově nemocnici mobilní hospic. Pro krajské město a jeho okolí začal fungovat na podzim 2014. Postupně ale začal rozšiřovat své služby a nyní je bezplatně nabízí dospělým i dětským pacientům v terminálním stavu s onkologickými i neonkologickými onemocněními nejen na Ústecku, ale také na Teplicku, v okolí Bíliny a na Děčínsku.

U zrodu mobilního hospice stála zkušená onkoložka a paliativní lékař Jana Dušánková. „Služba je určena pacientům, u kterých jsou veškeré možnosti léčby vyčerpány a jejich celkově se zhoršující zdravotní stav neumožňuje nadále dojíždět na kontroly do zdravotnického zařízení a sám pacient si přeje zůstat v domácím prostředí,“ připomíná doktorka Dušánková s tím, že odborný tým je důležitý i pro rodinné příslušníky a pečující osoby, protože i tito lidé potřebují odbornou pomoc, informace z oblasti sociálních služeb a zejména psychologickou pomoc.

Každým rokem se počet pacientů, kterým je umožněno dožít doma, zvyšuje a minulý rok jich byly více než tři stovky. „Od loňského října můžeme nabídnout další službu, a to péči na oddělení paliativní medicíny, kde se snažíme pro pacienty, kteří z různých důvodů nemohou být doma, zajistit maximálně komfortní péči. Oddělení aktuálně disponuje čtyřmi dvoulůžkovými pokoji. Na plánování paliativní péče u hospitalizovaných pacientů se v úzké spolupráci s primárním ošetřovatelským týmem podílí konziliární tým paliativní péče, který byl utvořen díky grantu ministerstva zdravotnictví,“ vysvětluje doktorka Dušánková a dodává, že všechny tyto složky paliativní péče včetně ambulance paliativní medicíny pracují v souhře tak, aby bylo dosaženo péče, jakou si pacient v závěru života přeje.


Napište první komentář

Přidat komentář