Školáci a studenti z Teplicka, Ústecka a Děčínska se stali na půl roku dokumentaristy a v rámci projektu Příběhy našich sousedů zachytili v reportážích vzpomínky pamětníků z Ústeckého kraje. Vyprávění o jejich osudech se stane součástí sbírky Paměti národa. „Mezi pamětníky, jejichž osudy žáci a studenti zpracovávali, je velice pozoruhodný mix osobností a příběhů,“ říká regionální koordinátorka pořádající společnosti Post Bellum Tereza Šťastná.
Žáci zpovídali například Christinu Šámalovou, která se přistěhovala do Děčína v roce 1964 z Magdeburgu a od té doby v Čechách zůstala, i když by pro ni a její děti bylo v určitém období jednoduší vrátit se zpět do Německa. Další osobností, jejíž osudy studenti sledovali, byla Alice Macková, pamětnice listopadových událostí roku 1989. Ona se svými spolužáky z vysoké školy objížděla severní Čechy, aby se informace dostaly i do nejzazších míst regionu.
Pamětník Josef Förster vyprávěl žákům o životě na velkém hospodářství v Chabařovicích v době minulého režimu a o změně vnímání česko-německých rodin po roce 1945. Žákovské dokumenty jsou dostupné na webu www.pribehynasichsousedu.cz.