Proti druhému úderu viru skláři z kraje nasadili anticovidová skla


Anticovidové přepážky pro prodejny, kanceláře i hotelové recepce vyvinuli tepličtí skláři z AGC. Ve srovnání s plexisklovými jsou průhlednější a pevnější, lépe odolávají poškrábání a vlivu čisticích prostředků. Podle ředitelky závodu na interiérová skla AGC Processing v Kryrech Zuzany Zimové je ten správný čas na dlouhodobá řešení. Nově skleněné bariéry jsou i v lavicích učebny ve střední škole.

Vyvinuli jste s příchodem pandemie koronaviru speciální anticovidové sklo. Jak dlouho trval celý proces?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Začali jsme v březnu, když se zavedla přísnější opatření. Zjistili jsme, že na trhu začíná být nedostatek plastu, tedy plexiskla, které je typickým substitutem našich produktů. Původně jsme anticovidové sklo vyvíjeli tak, že si ho zákazník nainstaluje sám. Spojili jsme se s výrobcem kování a vyvíjeli jsme systém, který bude co nejsnadněji instalovatelný třeba na pokladny v obchodech nebo v otevřených kancelářských prostorách, v lékárnách, v recepcích hotelů a podobně. Takže máme vyvinuté anticovidové sklo ve standardní rozměrové řadě a máme ho připravené pro zákazníky, kteří si jej mohou koupit třeba i v eshopu v naší síti. Ale rozhodli jsme se jít i cestou skel na míru, včetně odborné instalace. Protože už spoustu let AGC skla nejen vyrábí, ale má i svůj speciální instalační tým.

V čem je anticovidové sklo specifické? Je podobné třeba antibakteriálnímu?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Antibakteriální sklo má specifickou povrchovou úpravu, kde se používá stříbro. Uvažovali jsme i o tom, zda nevyužít antibakteriální sklo, ale ono, bohužel, funguje na bakterie, ale nefunguje na viry. A COVID je vir, takže jsme zůstali u standardního kaleného bezpečnostního skla. To je dostatečně bezpečné, chrání a odolává chemikáliím v čisticích prostředcích, takže se tak snadno neopotřebuje jako třeba plexislo.

V prodejnách jsou právě plexiskla…

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Když si všimnete tak plexiskla v obchodech od jara, kdy je všichni instalovali, jsou už po-praskaná, neprůhledná, opotřebovaná. I my v závodech AGC jsme využili plexisklové bariéry, protože to bylo rychlé, a opatření v souvislosti s pandemií se musela udělat v podstatě ze dne na den. Po několika měsících je na nich vidět vliv čisticích chemikálií, plexiskla zmléčnila a ztratila čirý vzhled, tak je postupně měníme. Zatímco sklo vydrží.

Měníte za skleněné?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Ano. Je čas na dlouhodobější řešení, ne na krátkodobá. Sklo je držák s vynikajícími vlastnostmi. Známky opotřebení za měsíce užívání na skle totiž nikdy nebudou. Sklo je velmi homogenní materiál. Působí antibakteriálně nebo antivirově, protože je studené, hladké a bacily na něm dlouho nevydrží. A dá se právě čistit dezinfekčními prostředky, které jsou na bázi alkoholu a neměly by se používat na plexisklo.

Jak dlouho vydrží skleněné bariéry?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Dlouho. Jak dlouho vám vydrží okna v domě? Máte je vlastně na celý život. Stejně tak tyto anticovidové přepážky. Sklo je navíc snadno recyklovatelné, takže šetrné k životnímu prostředí na rozdíl od plastového plexiskla.

Kde všude se dají skleněné přepážky použít?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Použít jej mohou třeba lékárny, obchody, úřady, hotely, banky, velkoprostorové kanceláře, školy, jídelny, kantýny, restaurace… V podstatě kdekoli, kde máte interiér, stůl a lidi.

Přizpůsobili jste výrobu anticovidových skel v nějakém závodu?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Závod v Kryrech, který se specializuje na interiérové sklo, dokáže zpracovat až milion metrů čtverečních skla ročně. Jsme flexibilní ve výrobě. Kryrský závod je v rámci skupiny AGC určený pro výrobu anticovidových skel pro celou Evropu. Skel máme dost a záleží jen na zákazníkovi, zda si vybere řešení na klíč, včetně instalace od našich odborníků, nebo chce standardní rozměr a sám si je nainstaluje, když mu je dodáme do druhého dne včetně kování jako balíček.

A jaké typy skel máte?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Dva. Jeden na pokladny s výřezem na podávání peněz nebo dokumentů a druhý je plné sklo na příčku.

Je možné mít v kanceláři třeba barevné nebo matné přepážky?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Je to možné. Máme různé modifikace. Sklo může být barevné nebo matované. U matovaného je výhoda, že není průhledné, ale je průsvitné. To znamená, že na světelnou průsvitnost nemá téměř vliv, ale získáte pocit soukromí. Bude to účelné i hezky vypadat. Můžeme do skla i zapéct třeba logo firmy, hotelu, lékárny, obchodu, školy…

Lidé se asi bojí skla víc než plastu…

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: To ano, ale je to zbytečná obava. Sklo vypadá křehce, ale je to jen zdání. Pokud jej instalují odborníci, vydrží spoustu let. Instalace je velmi důležitá. Jinak je sklo stejně odolné jako jakýkoli jiný materiál. Vždyť si vezměte, kolik budov na světě i v České republice je skleněných.

Střední škola AGC je první, která má bariéry z anticovidového skla na lavicích mezi žáky?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Je první, kam jsme je instalovali. Je možné, že někde už skleněné přepážky mají, ale většinou všichni na začátku pandemie využili právě plexisklo. Ono na jaře bylo opravdu nejrychlejším řešením. Sice je třikrát, čtyřikrát dražší než sklo, ale bylo rychle k dostání, aby firmy splnily opatření v souvislosti s pandemií. Sklo takhle drahé není a nikdy nebude.

Ale lehký plast asi bude bezpečnější?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: To ne. Paradoxně plast, pokud praskne, může být nebezpečnější. Rozbije se na takzvané šavle, které jsou ostré, a zraníte se o ně snáz než o kalené sklo. Bezpečnostní úprava plastu, aby se roztříštil na malé tupé kousky, ani není možná.

Střepy ze skleněné přepážky nejsou nebezpečné?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Když anticovidové sklo praskne, tím že je zakalené, vzniknou malé krakvičky, které jsou tupé, a nezraní vás. Podobně jako boční skla v autě. Nerozbijí se na ostré šavle, ale na malé tupé kousky.

Jak probíhá instalace bariér?

Richard Kastl, manažer vývoje AGC: Jednoduše. Naměříme rozměry lavic, necháme si nařezat hliníkové profily, navrtáme otvory, nalepíme oboustranné lepicí pásky, na lavici vyvrtáme díry, propojíme šroubem a maticí. Jedna lavice trvá 10 minut.

Musí se vrtat?

Richard Kastl, manažer vývoje AGC: Musí i nemusí. Máme i variantu, kdy se bariéra a profil přilepí. V naší škole jsme zvolili vrtání a šrouby. Našli jsme matky s placatou hlavičkou, aby se o to děti nemohly zranit, zvětšili jsme i radiusy na rozích, aby nebyly ostré. A pokud by se podařilo, což půjde velmi těžce, někomu to sklo rozbít, střepy jsou malé tupé a děti se o ně nezraní.

Plánujete přepážkami vybavit i další učebny?

Tomáš Holomek, SŠ AGC: Nejprve chceme vyzkoušet funkčnost bariér v menším rozsahu. Do hry samozřejmě vstupuje více faktorů, jako ergonomický komfort našich žáků nebo náročnost na údržbu a dezinfekci. Čas teprve ukáže, zda se jedná o jedno-značně pozitivní přínos. Důležité je pro nás i stanovisko pracovnic krajské hygienické stanice, kterým hodláme aplikaci představit.

Nebojíte se, že se bariéry stanou terčem vtípků studentů?

Tomáš Holomek, SŠ AGC: K tomu by pravděpodobně dříve nebo později v ojedinělých případech mohlo dojít, nicméně rozhodující je přístup a důslednost pedagogických pracovníků, kteří učebnu s takovým vybavením spravují. A samozřejmě jde i o morální povědomí našich žáků. A tady si myslím máme oprávněný důvod věřit, že se bariéry nestanou cílovým objektem vandalských útoků. Naši žáci takoví prostě nejsou.

Pokud se školy rozhodnou, že by chtěly skleněné bariéry, jak dlouho to trvá?

Zuzana Zimová, ředitelka AGC Kryry: Pokud se rozhodnou pro balíček, mohou si je pořídit v našem e-shopu a mají je hned. Pak si je složí jako třeba nábytek z jednoho nejmenovaného řetězce. Ale třeba školám spíš doporučujeme naše komplexní řešení. Balíček na klíč anti-covidového skla na míru a instalační tým, který vše naměří ve škole a poté nainstaluje. To trvá zhruba dva týdny.

A kolik to stojí?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Podle rozměrů a způsobu uchycení. Na škole AGC jedna přepážka plus práce vyšla na zhruba 1 500 Kč. Což je méně, než když jsme ji poptávali v plastu.

Instalovali jste bariéry už někde jinde?

Pavel Hotový, produktový manažer AGC: Informace, že škola má skleněné bariéry, se už roznesla a už mi volali z několika míst, že bariéry chtějí do kanceláří, svačináren. Takže je instalujeme už i na dalších místech.