Tým kardiologů z Masarykovy nemocnice provedl unikátní zákrok. Náhradu chlopně v mitrální pozici – mezi levou síní a levou komorou – provedli perkutánně. To znamená, že chlopeň byla šestasedmdesátiletému pacientovi, který už v minulosti prodělal několik operací na srdci a další kardiochirurgický zákrok již nepřicházel v úvahu, byla dopravena na místo přes kůži.
„Většinou se taková náhrada řeší chirurgicky, perkutánně prakticky vůbec ne. Náš pacient již byl po několika srdečních operacích a nahrazenu měl aortální chlopeň i mitrální chlopeň, která se mu ale znovu zúžila. Bioprotézy totiž časem degenerují. Pacient měl proto těžké příznaky, zadýchával se…,“ přiblížil přednosta kardiologické kliniky profesor Pavel Červinka, jehož tým operaci provedl.
„Když nahrazujeme chlopeň v aortální pozici, jdeme k srdci přes tepnu. U tohoto způsobu se k němu dostáváme také přes tříslo, ale žilou. Propíchneme přepážku mezi pravou a levou síní a chlopeň tam zavedeme tímto způsobem. Naprosto atypicky, přes mezisíňovou přepážku. Odkysličená krev se vrací do pravého srdce dolní dutou žilou, kterou jsme se do něj dostali. Po propíchnutí mezisíňové přepážky jsme přes zúženou chlopeň zavedli vodič, takovou kolejničku, do levé komory, kam jsme s náhradou mitrální chlopně vstoupili. Po jejím umístění jsme dírku, kterou jsme v mezisíňové přepážce vytvořili, ucpali speciálním zařízením – okluderem,“ podrobně líčí profesor Červinka
Letos jde o třetí podobný zákrok v České republice. Ústecká intervenční kardiologie si tak připsala výkonem, který pacienti nepodstupují často nejen v Česku, ale i ve světě, další významný úspěch a potvrdila, že zdejší klinika patří mezi špičky ve svém oboru.