Zaměřím se na ukládání odpadu a udržení vody v krajině


Kandidát KSČM do Senátu ve volebním obvodu číslo 6 Louny Václav Beneš chce především podporovat rozvoj regionů a do podzimních senátních voleb jde s krédem „Výsledek práce je určující“.

Rozhodl jste se kandidovat do Senátu. Co vás k tomu vedlo?

Ke kandidatuře do Senátu jsem byl stranickými kolegy přemluven – co by starosta obce znám potřeby samospráv a občanů jednotlivých regionů ve volebním obvodu číslo 6.

Jaká je vaše představa o práci v Senátu?

Pokud budu zvolen, určitě chtěl bych pracovat v některých komisích nebo výborech, které mají vazbu na samosprávy, v níž se pohybuji od roku 1990, nejprve jako místostarosta a posledních čtrnáct let jako starosta obce. Dále je mi blízká problematika jaderné energetiky.

V čem je vám blízká?

Chci  prosazovat  posílení  energetické  stability  země  dostavbou  jaderných   bloků   a   transparentní   výběr  hlubinného  úložiště  pro  vyhořelé  jaderné  palivo.  Bez  dostav-by jaderných bloků v Dukovanech, případně  v Temelíně,  se  totiž  neobejdeme. Nárůst spotřeby energie stoupá a stoupat bude. Velkou roli v  tom  sehrají  elektromobily.  Pokud  se  elektromobilitu  podaří  nastartovat,   bude   potřeba   velkých   výkonů.  Omezují  se  uhlíkové  emise, takže tepelné elektrárny budou dosluhovat  a  my  je  budeme  mu-set  nahradit.  Atomová  elektrárna  je bezuhlíková s minimem emisí.

Co chcete při práci v Senátu prosazovat především?

Chci začít proces snížení počtu senátorů zhruba na polovinu. V současné době v Senátu zasedá jednaosmdesát senátorů. Preferuji snížení na třiačtyřicet, takže by každý kraj měl nejméně tři senátory. Dalším bodem je udržet počty policistů na obvodních odděleních Policie ČR, stabilizovat jejich počet v místě stanic s cílem zvýšit bezpečnost občanů. Podpora počtu se týká nejen policistů, ale i dalších složek Integrovaného záchranného systému. Důležitá je podpora dostupnosti praktického a zubního lékaře nebo udržení poštovních a finančních služeb. Jde mi také o regionální podporu zadržování vody v krajině a to pomocí malých a středních vodních děl, tůní a mokřad a samozřejmě ochranou půdy. Prioritou je také dokončení výstavby dálnic D6 a D7.

Do jaké míry v Senátu hodláte řešit problémy, které trápí Ústecký kraj a Lounsko? A jak byste to jako senátor dokázal ovlivnit?

Velkým problémem je likvidace a ukládání odpadu na skládkách. Ze zákona jsou zodpovědné obce, ale ty se bez pomoci státu v žádném případě neobejdou (moderní technologie třídění odpadu a jeho následná využitelnost). A jak jsem již zmiňoval, prioritou je vybudovat dostatečné kapacity pro zásobování pitnou vodou a využít vhodných míst pro zadržování vody v krajině. Sám senátor však bez podpory ostatních nic neprosadí, vždy je nutné hledat podporu u ostatních…