Po dvouleté pauze způsobené pandemií covidu-19 se nyní potýkáme s epidemií chřipky a na vzestupu jsou i další respirační onemocnění. Před koncem roku potrápila především dětskou populaci, teď se s ní potýkají i dospělí. Podle hlavní hygieničky Krajské zdravotní Dany Vaculíkové je nárůst chřipky patrný i v nemocnicích.
Chřipka a další virová onemocnění na nás útočí ze všech stran. Propukla v Ústeckém kraji epidemie?
Podle posledních sledování a hlášení výskytů chřipky v Ústeckém kraji je zřejmé, že celý kraj je již ve stádiu epidemie. Data z počátku ledna ukazují na výskyt 1769 na 100 000 obyvatel. Údaje z posledních dnů začínají naznačovat mírný pokles.
Je v něčem současná epidemie jiná?
Nynější epidemie je jiná v tom, že se nám současně sešla virová respirační onemocnění, chřipka a covid-19.
Co se stane, kdyby člověk s chřipkou onemocní zároveň covidem?
Tato kombinace obou onemocnění není pro nás nikterak raritní. Klinicky pak pacient přichází s příznaky chřipky i covidu 19 zároveň, což u rizikových pacientů v některých případech značí velmi závažný stav. Dnes ovšem již máme k dispozici efektivní diagnostiku na tato onemocnění. Přístup k nejnovějším antivirotikům nám umožňuje velmi rychle na onemocnění reagovat a s velmi dobrými výsledky pak léčit.
Stoupl v nemocnicích Krajské zdravotní počet hospitalizací a jsou zavedena nějaká omezení pro návštěvy nemocnic?
Ano, jen za prosinec a začátek roku bylo v nemocnicích Krajské zdravotní hospitalizováno přes 300 pacientů s diagnózou prokázaného onemocnění chřipkou. Proto jsme kvůli zvýšené nemocnosti doporučili již v prosinci omezit návštěvy hospitalizovaných pacientů. A také používání respirátorů pro návštěvy a zdravotníky jednotlivých oddělení.
Jaké má chřipka příznaky a jak s chřipkou bojovat? Kdy poznám, že už je čas jít k lékaři?
Při chřipce má většinou pacient počáteční příznaky jako u běžného nachlazení, ale velmi brzo se objeví vysoké teploty, které přestupují hranici 38°C, zimnice bolesti hlavy, svalů a kloubů. Velmi často se u našich pacientů posléze objeví suchý, dávivý kašel. Navštívit praktického lékaře, nebo alespoň stav s ním konzultovat je potřeba ve stádiu vysokých tělesných teplot (38°C a více) proto, aby dokázal diagnostikovat, zda se jedná o chřipku, či jiné respirační onemocnění.
Jak chřipce co nejúčinněji předcházet?
Často v ordinaci slýcháme, že se naši pacienti otužují, žijí zdravě, užívají vitamíny, a přesto onemocněli – jak je to možné? Covid nás už naučil vnímat, jak se kapénková onemocnění šíří a pokud se v období epidemie pohybujeme v prostorách s vysokou koncentrací lidí bez ochrany dýchacích cest, pokud jsme již zapomněli na dezinfekci rukou, tak se vlastě není čemu divit.