Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení

ilustr. obr.

Památník Terezín zve na vzpomínkovou akci Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení. Ve středu 7. února 1945 byl v terezínské Malé pevnosti popraven hrabě Zdeněk Bořek-Dohalský, novinář Lidových novin, stoupenec Masarykova Československa a výrazná postava protinacistického odboje. Od roku 2020 je tento den součástí kalendária vzpomínkových akcí pořádaných Památníkem Terezín. K témuž datu se váže i jeho spolupráce s Plzeňskou filharmonií.

Čtvrté pokračování „Pocty Bedrníkovi“ připomene nejen pohnuté osudy rodu Dohalských, ale přinese rovněž ohlédnutí za životními příběhy dalších žurnalistů, které nacisté pro jejich postoje perzekvovali a věznili právě v prostorách Malé pevnosti v Terezíně (K. H. Klíma, Karel Poláček, Ferdinand Peroutka a další).

Během komponovaného pořadu zazní také Nonet g moll, který v sobě nese mimořádnou symboliku. Autor, plzeňský rodák, skladatel, legionář a též účastník odboje za druhé světové války Rudolf Karel (1880–1945) jej zkomponoval v prostředí pankrácké vazební věznice, kde nacisté zadržovali i jeho přítele Zdeňka Bořka-Dohalského. Svoji poslední skladbu, dedikovanou Českému nonetu, dokončil 6. února 1945 – tedy v den Dohalského transportu do Terezína. Vzápětí byl do terezínské Malé pevnosti převezen i Rudolf Karel. Zde se dověděl o popravě hraběte Dohalského. A za necelý měsíc (6. března) rovněž on v těchto místech nalezl smrt.

Vzpomínková akce Pocta Bedrníkovi aneb za svobodu slova a myšlení se koná v den 78. výročí popravy Zdeňka Bořka-Dohalského v terezínské Malé pevnosti, v úterý 7. února.