120 let teplického muzea

Stanovy hornického spolku pro severní Čechy založeného v Teplicích roku 1865. Zdroj: Regionální muzeum Teplice

V letošním roce 2017 si Regionální muzeum v Teplicích připomíná 120. výročí svého založení a 70 let působení na teplickém zámku. Teplické muzeum navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se ustavila Muzejní společnost a 7. prosince 1897 vystavila ve Školní ulici č. 17 své sbírky.

Zde muzeum sídlilo do roku 1905 a pak se přestěhovalo do Živnostenského domu ve stejné ulici (dnes budova Okresního archivu). V roce 1945 muzejní sbírky přešly do správy místního národního výboru, který dal muzeu v roce 1947 do užívání budovu teplického zámku. Od roku 2002 je muzeum příspěvkovou organizací Ústeckého kraje.

Muzeum své sbírky tvoří již 120 let a v depozitářích ukrývá dosud veřejností nespatřené poklady. Krásu některých z nich bude možné v listopadu letošního roku obdivovat na velkolepé VÝSTAVĚ XXL, kde budou prezentovány ty největší muzejníky opečovávané skvosty ze všech odborných oddělení teplického muzea.

Výstava bude završením celoročních oslav 120. výročí založení teplického muzea a návštěvníci se mohou těšit na exponáty z přírodovědných sbírek, archeologické nálezy, nejrůznější předměty z historických sbírek a nejvzácnější knihy ze sbírek muzejní knihovny.

Regionální muzeum Teplice