Čas Milostivého léta se krátí


Až do konce listopadu můžete využít Milostivé léto. Jde o akci zaměřenou na odpuštění sankcí a úroků u správních exekucí. To znamená, že je možné se zbavit za rozumnějších podmínek exekucí a dluhů u České správy sociálního zabezpečení, ale také u finanční či celní správy i některých měst. Dluhy ale musí být vymáhány ve správním řízení, nikoliv exekutory.

Jakmile se rozhodnete zapojit do Milostivého léta, musíte svůj záměr nejdřív ohlásit. Dlužnou částku pak můžete zaplatit jednorázově, nebo u vyšších částek až v šedesáti splátkách.  U České správy sociálního zabezpečení mají podobnou výhodu jako občané také podnikatelé a firmy. Po zaplacení dlužného pojistného jim bude odpuštěno penále i exekuční náklady.

U finanční správy se po zaplacení jistiny dluhu, tedy nedoplatku na dani, lze zbavit souvisejících nedoplatků na úrocích, penále či pokutách. Pokud je základní dluh vyšší než 5 000 korun, je možné jej zaplatit ve dvanácti měsíčních splátkách. Stejné podmínky platí v případě nedoplatku u Celní správy. Milostivé léto lze využít i u některých měst a obcí.