Celníkům se daří při kontrolách aut odhalovat drogy


Během víkendu se ústeckým celníkům podařilo v rámci nočních silničních kontrol hned několik zajímavých záchytů. Objevili zatahovací sáčky s marihuanou, metamfetaminem a injekční stříkačky.

V Trmicích po desáté večer zastavili Fiat, kde byli kromě řidiče, taxikáře, i tři 18-19 letí zákazníci. „Celníci nasadili služebního psa vycvičeného na vyhledávání omamných a psychotropních látek, který označil pravou kapsu bundy jedno z pasažérů. Osmnáctiletý mladík na výzvu celníků z kapsy vyndal sáček s rostlinou látkou a typickým zápachem. Váha určila hmotnost 5,66 gramů a test už jen potvrdil, že se jedná o marihuanu,“ popisuje první událost Jiří Nejedlý, tiskový mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Další úspěšný zásah měli celníci v sobotu hodinu po půlnoci v ústecké Přístavní ulici. „Hlídka zastavila bílé vozidlo VW Passat, jehož osádku tvořil dvaadvacetiletý řidič a o něco mladší spolujezdkyně. Pes označil prostřední panel vozidla i řidiče. Celníci v panelu nalezli drtičku a papírky, u mladíka pak zatahovací sáček s 0,69 gramy sušiny konopí, tedy marihuanu,“ přidává další případ mluvčí Nejedlý a pokračuje, že v neděli podvečer kontrolovala hlídka pod střekovským hradem dodávku Fiat Ducato. V ní pes označil přihrádku nad řidičem, ve které se nacházela peněženka a pak i nohavici montérkových kalhot spolujezdce.

„Celníci v peněžence objevili místo drobných mincí sáček s bílým práškem o hmotnosti 1,1 gramu a spolujezdec z kapsy montérek vyndal zatahovací sáček s 1,07 gramy krystalické látky a injekční stříkačku. Test určil, že se jedná o metamfetamin. Řidič celníkům tvrdil, že peněženka není jeho, ale když mu celníci provedli test na přítomnost drog v těle, byl výsledek pozitivní,“ říká Jiří Nejedlý.

Poslední víkendový odhalený případ se stal krátce před půlnocí. „Mobilní hlídka celníků operovala v Děčíně, kde si vytipovala bílou Fábii s nápisem TAXI. Čtyřnohý kolega označil ve vozidle sedícího čtyřiadvacetiletého zákazníka, respektive jeho příruční taštičku. V taštičce celníci nalezli injekční stříkačku a tři papírová psaníčka s krystalickou látkou o celkové hmotnosti 0,55 gramu. Provedený test potvrdil, že se jedná o metamfetamin, tedy pervitin,“ uzavírá mluvčí krajských celníků.

Všechny odhalené hříšníky včetně nalezených drog celníci předali Policii ČR k dalšímu šetření.

Ústečtí celníci jsou při odhalování drog úspěšní už i minulý týden. Hlídka ústeckých celníků našla drogy hned ve dvou vozidlech.

„Nejprve to byla bílá Dacia Sandero, kterou hlídka hodlala v centru Ústí nad Labem podrobit kontrole. Řidič na znamení „následuj mě“ nereagoval a odbočil do vedlejší ulice, kde dostižen a zastaven. Celníci zkontrolovali vozidlo včetně dokladového pouzdra ležícího na palubní desce. Uvnitř objevili sáček s bílým práškem, šlo o 0,5 g metamfetaminu,“ vysvětluje Nejedlý a dodává, že vzhledem k podivnému chování řidiče byl čtyřicetiletému muži proveden test na přítomnost drog v těle, který vyšel pozitivně.

Další úspěšný zásah měli celníci ve stejný den krátce před půlnocí v Přístavní ulici ve směru na Neštěmice. Tam zkontrolovali taxi. „Řidič vezl asi tak čtyřicetiletou zákaznici, která neměla u sebe doklady, zato měla v kapse pět sáčků s metamfetaminem, tedy pervitinem o hmotnosti 3,1 gramů,“ uzavírá výčet mluvčí krajských celníků s tím, že i tyto případy si převzali policisté k dalšímu šetření.