Co dělat, aby adventní čas nepokazil požár


Většina z nás si už v neděli zapálí první svíčku na adventním věnci. Ale pozor, mnoho požárů vzniká právě od adventních věnců. Rada jak tomu předejít, je jednoduchá – nezapomeňte svíčky při dohořívání uhasit, mohou lehce zapálit chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu. Mnoho neštěstí pak spáchají i domácí mazlíčci, kteří věnec převrhnou.

„Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 365 požárů. Ty si vyžádaly 9 lidských životů a 124 lidí se při nich zranilo. V příčinách „vánočních“ požárů vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji na adventních věncích,“ varuje mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Pár užitečných rad od hasičů:

  • Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých  dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.

 

  • Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).

 

  • Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce). V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké.

 

  • Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

 

  • Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení.

 

  • Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou.

 

  • Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.

 

  • Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár.