Co nahradí srp a kladivo se teprve rozhodne


Ze sídla krajského úřadu na Mírovém náměstí zmizí srp a kladivo zřejmě ještě na jaře. Podle hejtmana kraje Jana Schillera je to součást plánované rekonstrukce, která na té části budovy úřadu probíhá.

„V současné době se opravy týkají střechy, zateplení a jiných obkladů. Na fasádu by mělo dojít začátkem léta. Sundání mozaiky tak vidím na květen nebo červen,“ vysvětluje hejtman Schiller.

Původní komunistické symboly jsou roky překryté reklamní plachtou. Kraj by je chtěl nahradit a vypíše k tomu uměleckou soutěž. „Čím se to nahradí, zatím nevíme. Vypíšeme rychlou soutěž a ten prostor vyřešíme spolu s umělci architekty nízkonákladově, nepůjde o žádnou nákladnou investici,“ říká náměstek hejtmana Jiří Řehák.

Odborníci by symboly komunismu na budově úřadu nechali a nějak vhodně zakomponovali do nového pojetí. Podle historiků mají uměleckou hodnotu, jsou totiž součástí příkladu brutalistní architektury. „K tomu, že to tam mohlo zůstat, jako symbol doby, tak to není možné ani technicky. Protože je z kameniny a rozpadá se, a to je potřeba řešit,“ dodává Řehák s tím, že pro vedení kraje je celý prostor Mírového námětí hrozivý. „Řešit se to musí komplexně, i po dohodě s ústeckým magistrátem.“