Děčín chystá velkolepé oslavy výroční československé plavby


Město Děčín si letos připomíná významnou událost: 100 let od založení československé plavby. 13. 6. 1922 totiž vyšla v platnost sbírka zákonů, ve které československý stát založil i společnosti československé plavby.


Na oslavu tohoto výročí je připraven třídenní program, plný vzdělání, odpočinku a zábavy. Na prohlídky a promítání filmu si musí zájemci zarezervovat vstupenky na webu www.vstupenkadecin.cz s tím, že tyto akce jsou zpoplatněny symbolickou částkou 20 korun a mají kapacitní omezení. Všechny další akce jsou zdarma. Oslavy proběhnou od pátku 17. 6. do neděle 19. 6. 2022.

„Stejně jako k našemu městu neodmyslitelně patří řeka Labe, tak i plavba a vše s ní spojené. Srdeční záležitost pro nás všechny, která se zapsala do historie mnohých děčínských rodin. Nevyčíslitelná historická i kulturní hodnota, kterou se slouží řádně oslavit. Nejen Děčíňáci si tak budou moci užít nevšední prohlídky, vyzkoušet pestrou nabídku pokrmů na Food festivalu, dopřát okružní plavbu po Děčíně nebo se zaposlouchat do hudby hned na několika místech po celém městě. Jsem rád, že se i podařilo na tento termín domluvit se Správou železnic prohlídku rekonstrukce železničního mostu a tunelu v Prostředním Žlebu. Věřím, že si ten nabitý víkend pořádně užijeme,“ říká Martin Pošta, náměstek primátora pro školství, kulturu a sport (Volba pro Děčín).
Páteční oslavy odstartuje v 18 hodin v Křížové ulici XXI. Mezinárodní hudební festival. Při nepřízni počasí se zahajovací koncert Ústřední hudby AČR přesune do kostela Povýšení Sv. Kříže. V rámci koncertu se můžete těšit na skladby od Mozarta, Dvořáka, Bizetiho, Willsona, Bernsteina a dalších. Dále vystoupí i instrumentální sólisté jako například Jaroš, Pohořelý Hrubý a Vávra.

Beskydy, hudba a průvod
V sobotu 18. 6. a v neděli 19. 6. bude na Smetanově nábřeží od 10 do 18 hodin zpřístupněn pro veřejnost kotvící remorkér Beskydy (na snímku). Na parkovišti u městské knihovny bude mít v rámci oslav svou prezentaci Střední škola lodní dopravy a technických řemesel s interaktivním doprovodem. Během soboty bude pokračovat hudební festival, a to od 10:00 do 21:30 hodin. Hudebníci se představí hned na několika místech po městě. V 17 hodin vás zveme na průvod z Labského nábřeží přes Tyršův most a stočí se na parkoviště u knihovny, kde proběhne velký závěrečný společný koncert všech dechových orchestrů. Kvůli průvodu bude omezena doprava v čase od 16:00 do 18:30 hodin.

Exkurze na unikátní stavbu
V sobotu si od 10 do 17 hodin můžete také prohlédnout, jak probíhá rekonstrukce železničního mostu a tunelu v Prostředním Žlebu. Součástí je komentovaná prohlídka Děčínského tunelu, který je určen výhradně pro nákladní železniční dopravu.
„Je to velmi důležitá stavba nejen pro naše město, ale je unikátní a zajímavá v celorepublikovém měřítku. V zahraničí je běžné, že si může takové stavby veřejnost prohlédnout, a proto jsem rád, že se mi podařilo domluvit prohlídky této stavby i pro děčínskou veřejnost,“ říká náměstek primátora Tomáš Brčák (ODS).
Pro zájemce je zajištěna kyvadlová autobusová doprava od městské knihovny. Jezdit bude každých třicet minut od 10 do 17 hodin. Trasa prohlídky není bezbariérová, děti do 12 let na ni mohou jen v doprovodu dospělé osoby. S sebou pevnou obuv, přístup s koly a kočárky v rámci bezpečnosti není možný.

Prohlídka loděnic či film
V sobotu 18. 6. je připravena prohlídka loděnice v Křešicích, na místo vás dopraví autobus v 15 hodin. Nástupní zastávka bude na parkovišti u městské knihovny. Prohlídka je odhadována na 1,5 hodiny, následně je zajištěna doprava zpět do centra města.
Sobotní oslavy zakončí od 21:30 hodin promítání filmu Severní přístav v knihovně. Jedná se o drama z roku 1954, které se natáčelo i v Děčíně.

Přepadení remorkéru či Food festival
V neděli si od 10 hodin můžete užít zinscenování přepadení remorkéru Beskydy Rakouskou námořní historickou vojenskou jednotkou. Po zbytek dne pak bude probíhat prezentace jednotky v přístavišti. Od 10 do 18 hodin proběhne Food Festival, který bude rozmístěn po celé ploše parkoviště u knihovny.
Nabídne tradiční i netradiční pokrmy. Na své si přijdou i děti. Pro ně je zajištěn dětský koutek, trampolína a jiné. Po celou neděli si také můžete užít okružní plavbu po Děčíně. Nastoupíte na přístavišti a poplujete směrem ke Starému Městu, Prostřednímu Žlebu a zpět. Doba plavby je zhruba jedna hodina, odjezdové časy jsou v 11:00; 13:00; 15:00 a v 17:00 hodin.
Od 15 hodin začíná komentovaná procházka po nábřeží. Průvodcem bude ředitel muzea Vlastimil Pažourek. Sraz je u remorkéru Beskydy, prohlídka potrvá zhruba hodinu a půl. Ve stejný čas zahajuje Rogalo DC, koncert bude laděn do námořnického stylu.

Luděk Stínil, Město Děčín