Deset hradů v Ústeckém kraji: Jako dvakrát zdolat Sněžku


Ústecký kraj nabízí mnoho zajímavých lokalit pro milovníky výletů a historických památek. Pokud byste navštívili všech deset nejnáročnějších hradů v Ústeckém kraji, zdolali byste celkem 1 580 výškových metrů. To je téměř jako dvakrát vyjít z Pece pod Sněžkou Obřím dolem na naši nejvyšší horu.

Hrady, které stojí za návštěvu, vybral Josef Hložek z Katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Ve výběru najdete některé známé památky, ale často i místa, o kterých jste možná nikdy neslyšeli. „Středověké hrady nám nabízí pohled hluboko do minulosti, do myšlení lidí ve středověku až novověku a na jejich hmotnou kulturu. Naše země je na hrady velmi bohatá. Na území České republiky se nachází více než tisíc hradů, z nichž mnoho bylo později upraveno na zámky, a také neobyčejně vysoký počet tvrzí a objektů na velmi nejasné hranici mezi hradem a tvrzí. V každém kraji je tak možné najít lokality něčím jedinečné a výjimečné,” upozorňuje Josef Hložek.

Mezi hrady v regionu je nejnáročnější výstup na Egerberg. Vystoupáte při něm 248 výškových metrů na trase dlouhé 3 kilometry. Hrad byl postaven před rokem 1317 a při přestavbě na konci 14. století vznikly v jádře hradu dva protilehlé paláce. To bylo v té době vysoce moderní řešení. Po polovině 16. století byl postupně opuštěn.

Na druhém místě podle obtížnosti výstupu skončil hrad Česká Kamenice. Vystoupáte k němu 210 výškových metrů a ujdete 1,6 kilometru. Hrad byl založen nejspíš krátce před rokem 1430, avšak později vzniklo nové panské sídlo ve městě a hrad ztratil význam. Za třicetileté války byl zřejmě krátce obnoven, ale následně jej vypálili Švédové. Třetí místo patří hradu Kalich. Při výstupu na tento hrad zdoláte 199 výškových metrů a ujdete 2 kilometry. Hrad, jehož stavba začala v roce 1421, je spojený s osobou Jana Žižky z Trocnova a patří k nejrozsáhlejším hradům husitských hejtmanů.