Devět kandidátů se utká o uvolněný post senátora za Teplicko


Kdo bude nástupcem Jaroslava Kubery v nadcházejících doplňovacích senátních volbách za Teplicko, bude jasno už na konci března. V současné době je známo, že se o senátorský post bude ucházet devět kandidátů.

KSČM vyšle do souboje o senátorský post hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka, hnutí ANO bude zastupovat starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová a sociální demokracii starosta Duchcova Zbyněk Šimbera. Za SPD bude kandidovat krajský zastupitel Bohumil Ježek a za Trikolóru ředitel střední školy a krajský předseda strany v Ústeckém kraji Zdeněk Pešek.

Kandidaturu na místo po zesnulém Jaroslavu Kuberovi potvrdil i současný primátor Teplic Hynek Hanza z ODS. Senátorkou se chce stát i starostka Hrobčic Jana Syslová za hnutí Starostové a nezávislí. Kandidovat se rozhodl i ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman, který se s Jaroslavem Kuberou utkal ve 2. kole senátních voleb v roce 2018. Za stranu Rozumní kandiduje bývalý kněz Eugen Sigismund Freimann.

Přihlášku koalice „Vize národních socialistů“ a „České strany národně sociální“ teplický magistrát odmítl, protože za koalici nejednal oprávněný člověk. V rejstříku stran a hnutí je jako předseda zapsaný Vladislav Svoboda, který ale sdělil, že se hnutí voleb účastnit nebude. Senátorem se chtěl stát historik a politolog Jan Vondrouš, který se proti rozhodnutí magistrátu odvolá ke krajskému soudu. Svou kandidaturu do doplňovacích senátních voleb za Teplicko stáhl i Tomáš Tožička za Piráty. A to kvůli komentářům na sociálních sítích.

Kdo bude Teplicko reprezentovat v horní parlamentní komoře následujících šest let, se rozhodne v pátek 27. a 28. března.