Do Terezína na další promítání


Památník Terezín zve na další projekci v rámci filmového festivalu Za hradby a tou bude projekce filmu Vyšší princip, natočeného režisérem Jiřím Krejčíkem na motivy stejnojmenné povídky z knížky Němá barikáda od Jana Drdy.

Příběh tohoto legendárního filmu, který jsme si pro veřejnost připravili u příležitosti Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu, se odehrává na jednom maloměstském gymnáziu v období po atentátu na Reinharda Heydricha. Sledujeme osud tří nevinných maturantů, kteří se stanou obětí msty, jež v dané době nemůže mít jiné, než tragické vyústění. Zatímco se právě nejvyšší ročník připravuje k maturitám, jsou zatčeni tří chlapci za to, že na portrét zabitého Heydricha přimalovali knírek a vousy.

Jedním z námětů pro film byl také případ více než 80 studentů gymnázia a Vyšší průmyslové školy v Roudnici nad Labem, kteří byli zatčeni 20. června roku 1942 za údajnou přípravu atentátu na řídícího učitele německé školy Alfréda Bauera. Následoval jejich převoz do terezínské Malé pevnosti a 13 z nich se již domů nikdy nevrátilo.

V hlavních rolích snímku Vyšší princip excelují František Smolík, Jana Brejchová, Ivan Mistrík, Petr Kostka, Radovan Lukavský, Václav Lohniský či Rudolf Hrušinský.

Promítání se bude konat v úterý 28. listopadu od 17:00 v kinosále Malé pevnosti Terezín, vstupné zdarma. Po projekci proběhne beseda s historikem Národního filmového archivu Tomášem Hubáčkem.