Do Terezína na dvě výstavy


Terezínský Památník zve na vernisáž dvou výstav, které si Památník Terezín připravil k letošnímu 75. výročí svého vzniku. Výstavy se jmenují Památník Terezín v proměnách času (1989 – 2022) a Přírůstky do sbírek Památníku Terezín.

Památník Terezín byl z rozhodnutí vlády znovuobnovené Československé republiky zřízen 6. května 1947, tehdy pod názvem Památník národního utrpení, s cílem uchovat toto místo pro budoucí generace jako varovnou připomínku osudu těch, kteří zde byli v dobách nacistické okupace vězněni, týráni a vražděni.

První výstavou, kterou si pro návštěvníky k výročí v Památníku připravili, je výstava Památník Terezín v proměnách času 1989 – 2022.

„Rok 1989 byl pro naši instituci, stejně jako pro celou zemi, zlomovým rokem. Zbaven ideologické zátěže začíná Památník Terezín připomínat také ty oběti, které byly do té doby upozaděny. Od např. příslušníků nekomunistického odboje, obětí z řad církve, šlechty, až po desetisíce židovských obětí terezínského ghetta. Prvním krokem porevolučního vedení Památníku Terezín proto bylo zřízení Muzea ghetta v Terezíně. Výstava Památník Terezín v proměnách času 1989 – 2022 mapuje tyto a další významné momenty vývoje instituce v posledních 33 letech,“ přibližuje mluvčí Památníku Terezín Stanislav Lada.

Druhá výstava Přírůstky do sbírek Památníku Terezín veřejnosti představuje, co se podařilo ve sbírkách Památníku shromáždit za uplynulých 5 let. Bude to výstava průřezová a bude obsahovat výtvarná díla, trojrozměrné předměty, ale i písemnosti, celkem přibližně 200 exponátů. Plný počet přírůstků do sbírek za posledních 5 let dosahuje nicméně čísla 1571.

Slavnostní zahájení výstav se uskuteční ve čtvrtek 2. června od 14:00 ve výstavních celách IV. dvora Malé pevnosti v Terezíně. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Malé pevnosti, tzn. denně od 8:00 do 18:00 a to až do 25. října.