Do Terezína na zajímavou výstavu


Památník Terezín zve na dokumentární výstavu „Kurt Epstein – roudnický občan a významná osobnost židovské komunity“, kterou má Památník Terezín zapůjčenu od Podřipského muzea v Roudnici nad Labem.

Kurt se narodil 29. ledna 1904 v Roudnici nad Labem do židovské rodiny Maxmiliána Jakoba Epsteina a Heleny Epsteinové (rozené Pollakové). Kurt byl odmalička zdravý a čilý, a na rozdíl od zbytku rodiny, která byla spíše obchodně založená, byl orientován na sport. Nemluvil německy a považoval se za českého vlastence, vzorem mu byl Tomáš Garrigue Masaryk. Od mládí plaval a stál u zrodu prvního samostatného plaveckého oddílu v Roudnici nad Labem.

Po absolvování vojenské služby v Litoměřicích se přes plavání dostal k vodnímu pólu, které se záhy stává hlavní náplní Kurtova života. S pólem se podíval na dvě mistrovství Evropy i na dvoje olympijské hry, včetně těch „Hitlerových“ v Berlíně roku 1936. Další účast již znemožnila protižidovská opatření..

Do Terezína byl deportován pro svůj židovský původ jako člen tzv. druhého komanda výstavby 4. prosince roku 1941, působil zde jako jeden z vedoucích ústředního skladiště. 16. října 1944 byl transportován do Osvětimi, osvobozen byl ke konci války v polském Gross-Rosenu. Přežil z rodiny jako jediný, zbytek byl zavražděn v Osvětimi.

Po válce se objevil v Roudnici již jen jednou, vrátit se do vzpomínek nesnesl. Oženil se a v roce 1948 odešel do emigrace ve Spojených státech. V New Yorku přistál s manželkou se třemi zavazadly a každý s 10 dolary v kapse. Na svou rodnou vlast a rodnou Roudnici nikdy nezapomněl. Umírá v únoru 1975 na srdeční příhodu.

Předkládaná výstava vznikla ve spolupráci Podřipského muzea (původní dům Epsteinů) s dcerou Kurta Epsteina Helen Epstein, spisovatelkou a novinářkou, která žije v americkém Massachusetts. Nedávno vydala o svém otci knihu, případní zájemci si ji mohou objednat v angličtině zde. Kromě ní měl Kurt ještě další 2 syny Tomáše a Davida, 5 vnoučat a 2 pravnoučata. Na válečném období Kurtova života spolupracoval na výstavě také Památník Terezín.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 8. září od 14:00 v předsálí kinosálu Muzea ghetta Terezín. Přijměte, prosím, pozvání k účasti na vernisáži. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Muzea ghetta, tzn. denně od 9:00 do 17:30 a to až do 30. listopadu.