Dobrá zpráva z Litvínova. Na svět se vyklubala tři sokolí mláďata


Páru sokola stěhovavého, kteří dlouhodobě hnízdí na komínech ve výrobním závodě u Litvínova, se také v letošním roce podařilo přivést na svět novou generaci mladých. Tři mláďata tohoto kriticky ohroženého dravce se na komíně vylíhla v dopoledních hodinách 18. dubna. V následujících týdnech může veřejnost pozorovat starostlivou péči sokolích rodičů o svá čerstvě narozená mláďata, včetně krmení a prvních průzkumů okolí hnízdní budky, a to přes online stream na www.starameseosokoly.cz.

Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým druhem a v minulosti z našich krajin úplně vymizeli. Naštěstí jejich počty v současnosti opět rostou, a to zejména díky přísné ochraně. Spolu s přírodními útočišti si sokoli často vybírají ke svému pravidelnému hnízdění i komíny průmyslových areálů, jelikož sokolům poskytují dobrý rozhled do krajiny, klid ke hnízdění a dostatek potravy.

Od roku 2012 se už podařilo sokolům jen v litvínovském areálu vyvést přes 30 mláďat a ve všech areálech skupiny, kde je hnízdění sokolů možné pozorovat, sokolí páry vychovaly již 41 mláďat. Velmi oblíbená je také možnost sledování mláďat prostřednictvím online streamu přímo z komína, kde sokoli hnízdí.

Samice sokola stěhovavého zahřívá vejce zhruba jeden měsíc. Po vylíhnutí mláďat začíná sokolímu páru starosti s nenasytnými mláďaty, která s vydatnou péčí viditelně rostou každým dnem. Přibližně tři týdny po vylíhnutí se vydají ornitologové k hnízdu na komíně, kde mláďata zkontrolují a okroužkují. Díky kroužkům se později možné sokoli identifikovat a mít přehled o jejich počtech na našem území.