Patří mezi světovou špičku v mushingu a své smečce vládne na vrcholové úrovni již osmnáct let. Martina Štěpánková z Jirkova si do své sbírky přidala další zlatou medaili.
Tentokrát z extrémního překážkového závodu Hard Dog Race (HDR), který se svým psem Nickem doběhla s absolutně nejlepším časem a předběhla i nejrychlejšího závodníka z kategorie mužů. Svůj úspěch zopakovala i v Polsku, kde s Nickem obsadila taktéž první místo.
Martino, máte za sebou závod v Hard Dog Race, jak se cítíte jako naprostá výherkyně?
Musím říct, že jsem opravdu spokojená, protože jsem do poslední chvíle netušila, jestli závod poběžím. Týden před závodem se mi totiž zranil pes, takže jsem byla v očekávání, jestli nastoupíme. Nakonec se vše podařilo a Nick předvedl skvělý výkon.
Kolikátý ročník HDR jste běžela?
Letos to byl druhý ročník.
Proč jste se rozhodla zúčastnit závodů HDR?
Loni, když jsem poprvé na závodech tohoto typu startovala, mě to strašně nadchlo, a tak jsem si říkala, že příští rok zde nesmíme chybět. Hlavní myšlenka HDR je totiž úplně o ničem jiném než u klasického canicrossu. Tady nejde jen o běh na čas, ale o příběhy lidí. Závodů HDR se totiž mohou zúčastnit všichni, kdo mají pejska, dokonce i handicapovaní, což mě dojalo. Tento závod určitě doporučuji každému, ať si ho zkusí, protože je to opravdu zážitek na celý život.
Jak jste spokojená s výkonem vašeho pejska Nicka?
S výkonem Nicka jsem velmi spokojená, protože jak jsem již zmínila, týden před závodem se zranil a do poslední chvíli jsem netušila, jestli se závodů zvládneme zúčastnit společně. Pro jistotu jsem ale měla připraveného náhradního, druhého psa Greye, ale nakonec to naštěstí dopadlo tak, že Nick se uzdravil a odstartoval.
Připravený náhradník, běžel někdy něco podobného?
Grey je čtyřletý evropský saňový pes, kterého máme na rychlostní disciplíny tj. bikejöring, skijöring, tudíž ještě nikdy takovýto typ závodu neběžel. Ale každý pes je dobrý v něčem jiném. Nick je třeba větší kliďas, protože je starší a zkušenější pes. Člověk se tak na něj může spolehnout ve všech směrech. Oproti tomu Grey je velký nadšenec do všech akcí, co mu člověk vymyslí. Zkusila jsem s ním, jen tak pro srandu, různé překážky a jemu se to hrozně líbilo a do všeho se tak vrhal po hlavě. Se starším psem je běhání pohodovější, klidnější, hlavně při prudkých sebězích dokáže běžet u nohy a netahat vás jak šílenec. Závod by určitě zvládl odběhnout i Grey, ale pro takovou tu pohodu, je lepší vzít si zkušenějšího psa – člověk si to pak víc užije.
Jak dlouho by trvalo, aby se nováček vše naučil?
Tím, že jsme s Nickem závod běželi i loni, tak jsme věděli, jaké překážky můžeme očekávat. Stejně to ale člověk nenatrénuje. V závodě jsou vodní příkopy, stěny a další překážky, které si nikde nevytvoříte. Proto je fajn mít pejska ovladatelného, aby poslechl, kdy má tahat a kde naopak má jít k noze. Závod je o tom, překonat sám sebe a se svým psím parťákem si to pořádně užít.
Kolikátý ročník s vámi běžel Nick?
S Nickem jsem běžela loňský i letošní závod. Tudíž druhou sezónu. Tím, že už je starší, tak třeba na mushingové závody už nemá takovou rychlost a sílu, ale tento typ závodu jako je HDR je pro něj ideální a hrozně ho to baví. Pevně doufám, že s ním ještě nějakou dobu budu běhat.
Jak jste se na závody připravovala?
Žádný speciální výcvik na tento typ závodů není. Běhat chodím ve svém volnu. Pes se pak trénuje tím, že chodí na volno běhat se mnou nebo při tréninku používám koloběžku. Překážky, které jsou v tomto závodě (stěny, žebříky) bychom natrénovali leda na cvičáku, ale tam my nechodíme, nemám na to čas. Ale překážky v HDR závodě jsou udělané tak suprově, že je zvládnou i hendikepovaní pejsci. Není to nic extrémního, na co by člověk musel psa speciálně trénovat. Spíš tu jde o vytrvalost a fyzičku.
Jaký máte pocit z toho, že jste svým časem předběhla i nejlepšího muže?
Určitě jsem z toho měla radost, ale s muži nesoupeřím, vždy se snažím mít jen co nejlepší čas. Pan Švancara je skvělý běžec, rozhodně lepší než já, ale tady hodně záleží i na pejskovi a zřejmě můj pes má lepší kondici, proto mě dotáhl časově na první místo.
Zúčastníte se i závodů v zahraničí?
Loni, když jsem běžela svůj první HDR závod v Čechách, jsem si řekla, že je to tak úžasný zážitek, že se pokusím příští rok zúčastnit vícero závodů tohoto typu. Proto jsem se letos zúčastnila i HDR závodu v Polsku, kde jsem taktéž doběhla jako první. Velice ráda bych startovala i v Maďarsku, ale bohužel vzhledem k uzavřeným hranicím to není možné.
Co vás ještě letos čeká za závody?
Přiznám se, že vzhledem ke koronakrizi, je letošní podzimní sezóna taková nijaká. Buď jsou pozavírané hranice, anebo se závody ruší. Letošní podzimní vrchol sezony – MS ve Francii – byl zrušen. Takže se na žádný velký závod nechystáme, a proto jsem ráda, že můžeme objíždět alespoň takovéto závody jako je HDR. A tak jsem se rozhodla si letošní rok užít a vybrat si závody, které nás baví a podle lokality, kterou chceme vidět.
Kde vás fanoušci mohou dále očekávat?
Teď se po posledním závodě HDR, který jsem běžela v Polsku začnu připravovat na mushingovou sezónu, která startuje začátkem října. Pokud nám tedy všechno bude přát, čeká nás pár závodů v Čechách, které vyvrcholí mistrovstvím republiky. To se bude konat zhruba v půlce listopadu u Hradce Králové, a pokud neodjedeme na zahraniční závody, bude to náš vrcholný závod.