Filmová kancelář Ústeckého kraje hlásí: Jedeme dál

Foto:Total HelpArt

Aktivity Filmové kanceláře Ústeckého kraje se nezastavily. Naopak. Filmaři se vracejí a chystají nové projekty. Novinka Ondřeje Trojana Bourák, natáčená na Šluknovsku, jde 11. června do kin, další natáčení probíhají. Ústecký kraj chystá pro filmaře dotační titul na podporu audiovizuální tvorby.

„V rozpočtu máme připravený minimálně milion korun na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Je to malá pobídka filmařům, kteří se k nám rádi vracejí i díky skvělé práci filmové kanceláře. Ta jim pomáhá vytipovat ty nejvhodnější lokality, anebo třeba vyjednávat s místními samosprávami a úřady. Dotace podpoří vznik nových filmů a peníze pak štáb zase utratí u nás, u místních dodavatelů,“ vysvětluje náměstek pro regionální rozvoj a cestovní ruch Zdeněk Matouš.

Filmová kancelář Ústeckého kraje se podílela na vzniku filmu Bourák režiséra Ondřeje Trojana. Ten jde do kin 11. června, zároveň ale proběhnou u nás dvě slavnostní premiéry za účasti tvůrčího štábu. První bude 29. června ve 20:00 hodin přímo na místě natáčení ve Varnsdorfu a druhá 30. června od 20:00 hodin v Ústí nad Labem v Hraničáři.

Ústecký kraj také nakoupí lístky na další projekce v kraji jako poděkování zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách za jejich obětavou práci v době epidemie.

Kromě toho pokračuje v Kadani natáčení celovečerního filmu režiséra Romana Němce Kam motýli nelétají, v červnu se rozběhne natáčení seriálu České televize v Českém Švýcarsku a koncem léta začne točit nový snímek režisér Dan Svátek. Další dva filmy jsou rozjednané na podzim. Pro zahraniční produkce proběhlo v jarních měsících vytipování lokací např. v Ústí nad Labem, Děčíně, Českém Švýcarsku a Krušných horách.

Dvacátý filmový festival Litoměřice FIFELI se letos odehraje na sklonku srpna s tématem Cesty a osudy, mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK proběhne první týden v září.