FOTO: Roudnická nemocnice má nový moderní rentgen


Nový, plně digitální rentgenový přístroj za 4,2 miliony korun, který proti tomu původnímu poskytuje rychlejší a kvalitnější snímky a skrývá i další výhody, které ocení zdravotnický personál i pacienti, uvedla do provozu roudnická nemocnice. Díky novému přístroji se s novým přístrojem výrazně sníží čekací doby na vyšetření.

„Vhodný je zejména pro chirurgické a traumatologické ambulance, protože zajišťuje minimální pohyb s pacientem, při výkonu se nepohybuje s ošetřovaným, ale s rentgenem. Další nespornou výhodou nové techniky je i vyšší nosnost snímkovacího stolu a vyjímatelný detektor. To obsluze umožní snadné snímkování nepohyblivých pacientů, kteří musí být přivezeni na lůžku a komfortnější přístup k pacientům s nadváhou, kterých stále přibývá,“ uvedl ředitel roudnické nemocnice Jaroslav Kratochvíl.

Kvality nového skiagrafu oceňuje také odborný personál Radiodiagnostického oddělení. „Krom menších dávek záření a zvýšení kvality snímků oceňujeme zejména zlepšení manipulací s přístrojem, což je velkým přínosem při těžkých úrazech, ale i v případě pooperačních stavů, například po výměně kyčelního kloubu. Odnímatelný, velmi lehký detektor, proti kterému se snímkuje, se dá vhodně nastavovat proti snímkované části těla pacienta, s kterým se přitom nemusí téměř vůbec hýbat. Snímkování probíhá rychleji, kvalitněji a oproti starému přístroji odpadá potřeba snímky předělávat. Pacient tak absorbuje výrazně menší dávky záření a personál získává zvýšený komfort při práci,“ objasnil výhody vedoucí lékař roudnické radiodiagnostiky Jozef Beňo.