FOTO: Senioři z partnerských měst Lovosice a Coswig soupeřili na Osmičce

Foto: archiv spolku

 V Lovosicích se uskutečnil historicky první Sportovní den seniorů partnerských měst Lovosice a Coswig. Pořádalo ho 18. dubna Kulturní středisko Lovoš, spolek Úsměv = Zdraví, SenSen a města Lovosice a Coswig. Do Lovosic přijelo 40 coswigských seniorů s doprovodem ze sociálního odboru města Coswig, aby si změřili síly v netradičních sportovních disciplinách se svými lovosickým vrstevníky.

Sociální odbor Coswigu  zastupovaly Anja Illgen a Birgit Wirsik, přijela taká členka zastupitelstva Ludmila Birkle a nechyběla ani mluvčí Ulrike Tranberg, kterou mnozí lovosičtí občané znají jako výbornou  tlumočnici. Ranní setkání se uskutečnilo v sále staré radnice v Lovosicích. Německé návštěvníky přivítal místostarostarosta Lovosic Vladimír Šuma a popřál jim úspěchy a soutěžení v duchu fair play. Potlesk a úsměvy na rtech  vyloudil  německým seniorům přáním, ať si při sportu nepolámou nohy.

Hosty přivítala i předsedkyně Úsměvu Líba Žamberská a sdělila, že se akce koná pod záštitou Města Lovosice. Čechy zase uvítala paní Ulli a uvedla, že se do Lovosic moc těšili. Zastupitelka Ludmila Birkle předala za německou stranu dar dvě sportovní sady badmintonu. Němečtí hostě obdržení hezká keramická sluníčka, vyrobená děvčaty ze spolku Úsměv a čokoládu Lovosice.

Po občerstvení se všichni přesunuli do lesoparku Osmička, kde probíhalo sportovní klání. Soutěže zahrnovaly 8 sportovních disciplín, např. kroužky, hladovce, běh s míčkem na lžíci, lano s míčem aj. Všichni soutěžící obdrželi pěkné ceny. Počasí bylo vynikající, sluníčko svítilo a tráva voněla. Nakonec všichni  udělali kolo a prováděli vzájemnou masáž zad. Marcelka předcvičovala a ostatní to opakovali. Pohyb seniorům slušel. Následoval   v Lovoši oběd – knedlo-vepřo, pivo a punčový dezert.

Po obědě  se konala  procházka, kolem Labe, někteří zašli  do kostela sv. Václava a do knihovny. Od 16.00 hodin hrál v sále Lovoše Dechový orchestr KS Lovoš pod taktovkou kapelníka Petra Fröhlicha se zpěváky. Orchestr byl nakonec za svůj výkon pochválen potleskem.  Návštěvníkům byly předány pamětní listy. Uskutečnila se také společná fotka, tzv. skupináč. Ještě následovala výborná večerně – maďarský guláš, který připravil Svaz Maďarů žijících v Čechách, pobočka Lovosice,  s předsedkyní Ivetou Pospíšilovou.

Tančilo a zpívalo se až do 19 hodin. Setkání českých a německých seniorů se povedlo, spolupráce vedení KS Lovosic a spolku Úsměv=Zdraví, SenSen se vydařila k plné spokojenosti všech. První Sportovní den seniorů skončil v 19.00 hodin odjezdem coswigských hostů. Reciproční akce by měla proběhnout příští rok v Coswigu. Obě skupiny už se na setkání těší.

20160418_105920 IMGP4005 IMGP4056 IMGP4059

Líba Žamberská, foto z archivu spolku