FOTO: Tepličtí zpěváci ve Vatikánu


Právě před rokem se vrátila skupina teplických zpěváků a hudebníků z koncertní cesty do Říma a Vatikánu. Soubor Collegium hortensis připravil pro tamější diplomatický sbor, kardinály a četné církevní představitele několik vystoupení a hudební doprovod liturgie. Při všech těchto příležitostech zněla hudba podkrušnohorských skladatelů a svým uměním soubor také prezentoval současnou hudební kulturu Ústeckého kraje.

Teplické Collegium hortensis se stalo prvním českým hudebním souborem, který doprovázel mši ve slavné papežské bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Hojně navštívený koncert v bazilice S. Stefano Rotondo al Monte Celio pořádaný českým velvyslanectvím při Svatém stolci zaznamenal podobně velký ohlas nejen mezi zmíněnými představiteli států a církve, ale také ve zdejší české obci a mezi českými spolky v Itálii.

Díky tomu soubor obratem obdržel pozvání k dalším vystoupením napřesrok. To se vzhledem k náročnosti projektu zrealizovat nepodařilo, ovšem třeba není všem dnům konec a třeba v budoucnu soubor Collegium hortensis k programu oslav sv. Vojtěcha v Římě, které pomáhal zakládat, opět bude moci přispět.

    

Alena Pilousová, Collegium hortensis