FOTO: Záchranáři dostali nové moderní sanitky


Krajští záchranáři se zase o něco lépe dostanou k nemocným lidem. Dostali nové sanitky. Devět sanitek přišlo na více než třicet milionů korun. Jedna z nich je vybavena speciální HEPA filtrem umožňující převozy pacientů s vysoce virulentními nemocemi.

„Vozidla jsou vybavena moderními hydraulickými nosítky s nosností až 320 kilogramů, umožňujícími jednodušší nakládání pacientů do sanitního vozidla a transportními křesly s pásovým systémem umožňujícím snadný pohyb po schodech,“ vysvětlil mluvčí záchranářů Prokop Voleník.

Na koupi šesti z nich se podílel Ústecký kraj, který za ně zaplatil zhruba 22 milionů korun. Zbylá tři vozidla se pořídili z fondu investic krajští záchranáři, z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a z dotace Ministerstva zdravotnictví.

„K tomu, abychom měli špičkové zdravotnictví, potřebujeme nejenom kvalitní lékaře, ale také kvalitní vozidla záchranné služby. Každá promrhaná minuta může mnohdy stát život pacienta. Věřím, že tato moderně vybavená vozidla zkrátí čas, který je tak potřeba k záchraně lidského života,“ řekl při předání radní Ústeckého kraje pro oblast zdravotnictví Radim Laibl.

Zdravotní záchranná služba Ústeckého kraje má pro zajištění provozu výjezdových skupin 118 sanitních vozů a 5 vozidel systému randez-vous. Denně je v provozu 45 sanitních vozidel. Pro pravidelnou obměnu vozového parku je dlouhodobě nastaven systém, kdy je každoročně pořízeno nejméně 8, ideálně 9 až 10 nových sanitních vozidel.