Hasiči do Litoměřic přivezou 216 kusů historické i moderní techniky

ilustr. foto

Do Litoměřic se sjedou hasiči nejen ze všech koutů České republiky, ale také z Maďarska, Polska, Slovenska a Německa. Celkem dorazí téměř 200 sborů dobrovolných hasičů, dále příslušníci Hasičského záchranného sboru ČR a příslušníci HZS podniků. Ti přivezou 216 kusů nejrůznější hasičské techniky. Od té nejstarší, kterou je ruční přenosná stříkačka z roku 1868 a kárová stříkačka z téhož roku, nebo koněspřežné stříkačky (nejstarší bude z roku 1879), přes parní stříkačky (nejstarší parní koňka je z Klatov a je z roku 1892) po motorové stříkačky, hasičské automobily, hasičské automobilové žebříky, hasičské speciály a další.

Prezentována nebude pouze historická technika, ale představí se i ta moderní ze všech typů jednotek požární ochrany – jednotky dobrovolných hasičů a profesionální jednotky HZS ČR a HZS podniků. Zajímavostí jistě budou speciální hasičská vozidla se zvýšenou odolností proti výbuchu s tzv. balistickou ochranou, dále pak speciály z chemického průmyslu s hasicím ramenem o výšce 20 m a výkonu 6 000 l/min a v neposlední řadě speciál pro zásahy na letištích. Nebude chybět ani výšková technika, která se uplatní i při dynamických ukázkách.

V sobotním průvodu, který vyrazí z Mírového náměstí kolem 11.30, bude zařazeno přes 100 kusů techniky a dlouhý bude přes dva kilometry. V průvodu pojede zatím nejvíc koňských spřežení v historii Hasičských slavností Litoměřice, celkem 16 párů. Některé koně si hasičské sbory přivezou vlastní, zhruba polovinu ostatních zabezpečují organizátoři slavností.

Hasičská technika se představí nejen vystavená na Výstavišti Zahrada Čech a v rámci slavnostního průvodu, ale také v dynamických ukázkách.

 

Program: