Hejtmanem Ústeckého kraje byl zvolen Jan Schiller


Ústeckokrajští zastupitelé zvolili hejtmanem Jana Schillera z ANO. Hlasovalo pro něj 35 zastupitelů, dva byli proti a 17 se zdrželo. V čele kraje po osmi letech končí komunista Oldřich Bubeníček.

Nový hejtman je zároveň poslancem parlamentu, na tuto funkci chce Jan Schiller rezignovat na konci roku.

„Mám ještě práci, protože se nám vrací ze senátu zákon o odpadech, který jsem zpravodajoval, takže ho ještě chci dotáhnout. A 31. prosince skládám poslanecký mandát, takže od 1. ledna budu pouze hejtmanem Ústeckého kraj,“ upřesnil Schiller.

V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má koalice 29 hlasů. Mezi 11 radními bude pět z ANO, čtyři z ODS a dva za Spojence pro kraj. Koalice se dohodla na třech náměstcích, dosluhující hejtman jich měl pět.

Prvním náměstkem byla dnes zvolena Lubomíra Mejstříková z ANO, neuvolněným náměstkem za ODS dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek a za Spojence byl náměstkem zvolen učitel teplického gymnázia Jiří Řehák.

Jako první plánuje nové vedení kraje řešit odměny zdravotníkům za jejich boj s koronavirem. „Dozvěděl jsem se, že někteří zdravotníci musí odměny vracet nebo je nedostanou vůbec. Někteří kvůli odměnám, které dostali na jaře jako příspěvek od kraje, nemají nyní nárok na odměnu od státu,“ vysvětlil hejtman s tím, že slíbené odměny doplatí kraj.

Zastupitelé hned také zvolili nové předsedy devíti výborů kraje. Předsedou finančního výboru se stal Marek Kocánek z ANO, opozicí navrhovaný Filip Ušák ze STAN neprošel. Předsedou kontrolního výboru zvolili zastupitelé Jiřího Baudise z Pirátů.

Předsedkyní výboru pro národnostní menšiny se stala Karolína Žákovská (Spojenci pro kraj), výbor pro zdravotnictví povede Milan Richtařík z ANO a výbor pro kulturu a památkovou péči Vlastimil Skála, také z ANO.

V čele výboru pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality stanula Drahomíra Karasová z ODS, Zdeňka Vachková také z ODS povede výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Tomáš Kirbs z ANO bude řídit výbor pro životní prostředí, Zdeněk Plecitý také z ANO zase výbor pro zemědělství a rozvoj venkova.

Opozice nezískala většinu v žádném zastupitelském výboru, kromě kontrolního výboru má koalice vedoucí pozice ve všech výborech.

Největší opoziční stranou bude v zastupitelstvu STAN se sedmi hlasy, šest jich mají Piráti, pět SPD a po čtyřech KSČM a Lepší sever.

Kraji doposud vládli komunisté s ČSSD a SPD-SPO. Sociální demokraté ve volbách propadli. Odcházející hejtman Oldřich Bubeníček, který ve volbách nekandidoval, v politice končí. Chce se věnovat vnučce a koníčkům. Prioritou nové krajské vlády podle něj musí být pokračování boje s šířením koronaviru. Bubeníček ještě stihl vybrat nového ředitele krajského úřadu, nominaci musí potvrdit ministr vnitra. Jde o kandidáta z řad zaměstnanců úřadu.