I díky výzkumníkům ze Spolchemie se budou vyrábět speciální roušky


Roušky, které fungují na principu takzvaného fotoaktivního barviva vyvinuli výzkumníci z dceřinné firmy ústecké Spolchemie, pardubického Synpo. Reagovali tak na aktuální situaci šíření koronaviru.

Uvedení do výroby realizuje firma Inotex, která tuto speciální tkaninu vyrábí pro další zpracování na roušky. Vynález spočívá ve speciálním fotoaktivním barvivu na bázi ftalocyaninu, které po ozáření běžným denním světlem i z běžných zdrojů světla krátkodobě generuje reaktivní formy kyslíku. Tím je ústenka chráněna před nežádoucími polutanty.

„Nový materiál byl vyvinut ve spolupráci s firmou Inotex, Centrem organické chemie a podpořený Technologickou agenturou ČR. Testy ověřující bezpečnost materiálu byly prováděny ve Státním zdravotním ústavu,“ popisuje tiskový mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

V současné době jsou tyto ústenky používány klienty a zaměstnanci zařízení sociálních služeb, Domem s pečovatelskou službou, Diakonií CČE a zaměstnanci Městského úřadu a strážníky Městské policie města Dvora Králové. Ale podle sdělení Inotexu by se výroba ve velkém měla rozběhnout už příští týden.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*