Jan Štípek vybojoval na závodech v Rakousku třetí místo


Ústečan Jan Štípek, ročník 2008, cesty do Rakouska rozhodně nelitoval. Ve dnech 6. až 8. července se v St.Michael uskutečnil 16. ročník Petzen Climbing Trophy 2018,  kterého se zúčastnilo zhruba 300 dětí z 22 států. Z České Republiky jich dorazilo devět- sedm ze Zlína, jeden z Prahy a nechyběl ani Honzík Štípek z Rock Empire a Hudy teamu  z Ústí nad Labem.  Závodilo se ve třech disciplínách a to v rychlosti ,boulderingu a obtížnosti .

Kvalifikace v rychlosti byla v pátek v 19:00 hodin. Každý závodník lezl dvě rozdílné cesty a časy z obou cest se sčítaly . Na každou cestu měl každý pouze jeden pokus . Do finále postupovali pouze 4 závodníci. Honzík nastoupil do cesty jako první a jeho soupeř Pavlov Matey z Bulharska, kterému měl Ústečan co vracet z roku 2017,  kdy ho Pavlov ve finále porazil . Honzík dal obě cesty za 15.129 vteřin, Pavlov za 19,976 vteřin. Pak už jsme jen čekali zda čas bude stačit na postup do finále. Ještě byl na startu favorit závodu Angelov Nikolay z Bulharska a Lukáš Mokroluský z České Republiky .  Angelov doslova vyletěl cestu za 14,008 vteřin a dostal se tak před Honzíka . Na řadu šel kamarád Štípka –  Lukáš, kterému jsme drželi palce, aby se dostal do finále , které by tak opanovali dva Češi. Bohužel na jedné cestě  uklouzla Lukymu noha  a  to ho odsunulo na nešťastné 5 .místo ( prví nepostupové ).

Finále se konalo v sobotu zase v 19:00 hodin, kam postoupil  z 1.místa Angelov (BUL), z 2.místa Štípek (CZ), z 3.místa Schrittwieser (AUT)  a ze  4.místa Zaharia (ROU). Honzík nastoupil proti Schrittwieserovi (AUT), první cestu vyhrál a v druhé mu na začátku podklouzla noha a už to nestihl dotáhnout a tak v rychlosti získal parádní třetí místo . V takovéto konkurenci, když je Honzík  v kategorii jeden z nejmladších, to je nádherný výsledek.

V sobotu ve 13:00 hodin proběhl závod v boulderingu . Připraveno bylo 8 boulderů. Na jejich přelezení měli závodníci 80 minut . 6 boulderů dal Honzík na první pokus, jeden až na desátý a na posledním stihl 3 pokusy a vypršel mu čas . V boulderingu skončil na 13.místě. Lukáš Mokroluský na 6.místě.

V neděli byla na řadě obtížnost – dvě kvalifikační cesty a jedna finálová. Do finále postupovalo 6 nejlepších . První cestu Štípek topnul  a na druhé udělal chybu při přebírání  chytu a spadl. A tak se o 9.místo podělil s Lukášem, který spadl na stejném místě. Celkově v součtu všech tří disciplín Honzík skončil na 9.místě . Byl nejlepší z ročníku 2008.


Rudolf Štípek