Janov ožil ghettofestem: hrála hudba, vzniklo nové graffity

Foto: MY Litvínov

O víkendu v litvínovském Janově proběhl 1. ročník Ghetto festivalu Janov, který pořádal spolek MY Litvínov. Na festivalu si mohli návštěvníci vyzkoušet tvorbu graffiti, během něhož se šedivá sídlištní zeď proměnila v umělecké dílo, poslechnout nevšední muziku, nebo ti mladší zasoutěžit.

Připravena byla také relax zóna, kde si zájemci postavili a vyzkoušeli solární troubu, nebo si jen tak odpočinuli v příjemném stínu Libuše. Smyslem události bylo přivést k sobě lidi z různého prostředí, kteří by jinak neměli příležitost se potkat, oživit sídliště Janov a na jeden den ho proměnit na místo plné kulturních i sportovních zážitků.

Pořadatelé nakonec napočítali na 117 návštěvníků. “Je pravda, že by se k nám ještě pár lidí vešlo, ale na 1. ročník jsme spokojeni. Chtěli jsme některé věci otestovat a zjistit, kde jsou hranice, aby akce byla v pohodě i pro ostatní obyvatele janovského sídliště,” říká k průběhu jeden z organizátorů Petr Globočník.

Program začínal již dopoledne a skončil okolo 18. hodiny v podvečer. “Víme, že příště můžeme s muzikou pokračovat ještě o hodinu, dvě déle. Hlavně bych velmi rád touhle cestou poděkoval všem skvělým dobrovolníkům, bez kterých by tahle akce nebyla možná,” dodává Globočník.

Dobrovolníci, kterých nakonec bylo na dvě desítky nebyli jen z Litvínova. Z institucí se zapojili: Veřejný sál Hraničář z Ústí nad Labem, kolektiv transit.cz, členové organizace Limity jsme my, asistentky prevence kriminality a pracovnici sociální služby 1. krok z města Litvínova, nebo tým šéfky krajského výboru pro národnostní menšiny Karoliny Žákovské.

Akci podpořila Nadace VIA a Úřad vlády ČR a probíhala na půdě komunitního centra Libuše, jehož vznik podporuje Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska. “Věřím že se návštěvníci dobře bavili a že jsme do světa vyslali signál, že na sídlišti v Janově se můžou dít i dobré věci. Budu se těšit na nějaké naši další akci na viděnou, srdečně zveme všechny,” uzavírá Globočník.