Začíná to často nevinně: občasnou citlivostí zubu, reakce na horké, na studené. Sotva bolest zmizí, rychle na ni zapomenete… Ale za týden případně už za několik dní se ozve znova. Pak začne budit ze spaní. A začíná být zle.
Bolest zubů, ať už je tupá, ale dlouhodobě se ozývající nebo ostrá, nárazová, signalizuje, že se se zubem něco děje a je třeba problém řešit.
Proč mě bolí?
Nejčastěji se bolestí hlásí zubní kaz, zánět dásní, dlouho neošetřený zub, ze kterého vám vypadla výplň, obnažené zubní krčky či zánět zubního nervu, vypočítává zubní lékař z Plzně. Většina důvodů má společného jmenovatele: nedostatečnou péči o zuby, nedůslednou hygienu zubní dutiny a zanedbání návštěv stomatologa. Sáhněte si do svědomí – jak často chodíte na dentální hygienu (doporučené jsou dvě návštěvy ročně) a k zubaři (ze zdravotního pojištění máte hrazené pravidelné preventivní návštěvy jednou za 6 měsíců)?
Většina lidí má před zubaři respekt, proto návštěvu oddaluje, o tom své ví i zubaři z Prahy, ale upozorňují, že čím déle budou své potíže odkládat, tím náročnější a bolestivější je náprava. Někdy už se nemocný zub nepodaří zachránit, zubaři ho musí vytrhnout, a to je velká škoda. Do budoucna musí mezeru řešit umělými náhradami.
Zubní kazy pracují nenápadně
Pulpitida neboli zánět zubního nervu patří k velmi bolestivým komplikacím, které si nikdo nepřeje. Dochází k němu zanedbáním zubního kazu. Postupně se rozšiřuje a pokud nechodíte pravidelně na zubní prohlídky, má dostatečný čas a prostor se prokousat skrz sklovinu a zubovinu až do měkké zubní dřeně. V této fázi už je jen otázkou času, kdy se do nemocného místa zanese bakteriální infekce. Ta se šíří a začne na sebe svého hostitele upozorňovat zvýšenou citlivostí na některé podněty, nejčastěji horké a studené nápoje. V této fázi je ještě těžké identifikovat, který zub je zdrojem nepříjemných pocitů. Pokud nenavštívíte zubaře, brzy nastoupí intenzivní bolest.
Domácí léčba bolesti pomůže jen na chvíli
V takové chvíli obvykle každý sáhne po analgetikách (brufen, ibalgin, paralen), které uleví od akutní bolesti. Odpůrci léků se při intenzivním ataku uchýlí k babským radách. K nejúčinnějším patří přírodní anestetikum hřebíček. Obsahuje eugenol, který bolavé místo znecitliví. Stačí několik minut koření žvýkat, uvolní se olej a ten uleví.
Speciální chladicí vložky nebo kostky ledu v igelitovém pytlíku obaleném utěrkou nebo látkovým kapesníkem přiložte na bolavou tvář. Chlad utiší nervy kolem zubu. Rozetřete dvě kapky tea tree oleje po dásni, případně kloktejte roztokem vody s 5 kapkami oleje několikrát do hodiny. Namočte vatu do mátového či vanilkového extraktu a přiložte na bolavé místo. Funguje i nastrouhaný křen zalitý octem. Sceděnou tekutinou potírejte bolestivé místo.
Svěřte se do rukou specialisty
Důležité je, v jaké fázi zánětu zubního nervu lékaře navštívíte, upozorňují stomatologové z Plzně. Pokud je teprve v počátcích, postačí odstranit napadenou část zubu a výplně. Obvykle ale přijde pacient s rozšířeným zánětem a pak je řešením odstranění napadené dřeně a ošetření zubních kanálků. To obnáší důkladné vyčištění kanálků, vyléčení zánětu a poté vyplnění a zaplombování zubu.
Žádné informace uvedené na těchto webových stránkách nejsou určeny pro účely diagnostikování ani předepisování léků. V případě záležitostí spojených s péčí o zdraví se obraťte na svého lékaře.