Krajská zdravotní nesouhlasí s výsledkem klikací soutěže

ilustr. obr.

V žádné ze žádostí o dotaci z programu ReactEU určených na zdravotnictví Krajská zdravotní neuspěla. Byla při podávání žádostí pomalejší než jiní žadatelé. V Ústeckém kraji uspěla pouze Nemocnice Žatec s projektem za 99 milionů.

Jde o 7,9 miliard korun z evropských peněz na investice a snížení dopadů pandemie koronaviru, které si mohly mezi sebe rozdělit české nemocnice. Krajská zdravotní chtěla více než miliardu využít například na výstavbu urgentních příjmů u chomutovské a děčínské nemocnice.

Podle šéfa představenstva Adama Vojtěcha se Krajská zdravotní o peníze přihlásila včas a bude proti jejich neudělení protestovat.

Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že čas podání není jediné kritérium a u žádostí se posuzuje víc než 20 kritérií a čas je až poslední z nich.

„Veškeré projekty budou teprve hodnoceny a není pravda, že uspějí nejrychleji podané projekty bez ohledu na splnění či nesplnění kritérií,“ uvedl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Navíc bude ministerstvo na podzim usilovat o další prostředky ve výši 5 až 6 miliard korun, které by bylo možné udělit projektům, na které se v této výzvě nedostalo.