Krajské volby budou v říjnu. Většina stran už má nominované lídry


Jednotlivé strany a hnutí už dávají vědět, s jakými lídry do klání o místa v zastupitelstvu Ústeckého kraje půjdou.

Stávající hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček za KSČM, který je ve funkci od roku 2012, končí a lídrem strany do voleb byl zvolený starosta Lovečkovic Radek Černý. O svých kandidátech na hejtmana mají jasno i jiné strany.

Lídrem Pirátů do krajských voleb bude ústecký zastupitel Karel Karika. Hnutí Severočeši půjde do voleb s lídrem Petrem Pípalem, starostou Dubí. Lídr kandidátky ODS je starosta Kadaně a krajský zastupitel Jiří Kulhánek. Lídra si vybralo i hnutí ANO. Stal se jím Jan Schiller, poslanec a mostecký zastupitel. Svého lídra si vybrala i ČSSD. Stranu do podzimních voleb povede náměstek hejtmana Martin Klika.

Do voleb jde i široká koalice Spojenci pro kraj, kteří jsou členové hnutí JsmePRO!, Strany zelených, TOP 09 a STAN. Kandidátku vede Jiří Řehák. Lídrem SPD pro krajské volby bude zastupitel Teplic Zdeněk Kettner a trojkou na kandidátce ústecké SPD bude poslanec Jaroslav Foldyna, který pro názorové neshody vystoupil z ČSSD.

V roce 2016 se do zastupitelstva Ústeckého kraje probojovalo pět stran. První místo získalo hnutí ANO, druhé KSČM, třetí místo obsadila ČSSD, čtvrtá skončila ODS a jako pátá se dostala do krajského zastupitelstva koalice SPD a SPO. Volby do zastupitelstva Ústeckého kraje a do části Senátu se budou konat 2. a 3. října.