Kulturní tip Aleny Vaicové


Březen za kamna vlezem…? Pomalu se blíží jaro a všichni se těšíme  na zahrádky a výlety plné sluníčka a pohody.Zatím je ještě chladno a nevlídno, proto rychle ještě přijďte k nám do divadla a “ohřejte” se pohodovou  atmosférou, krásnou muzikou,  zpěvem a tancem. První neděli v měsíci Vás zvu na klasickou pohádku s písničkami na motivy Boženy Němcové. 

Pyšná princezna a Divadelní společnost Julie Jurištové přijedou v neděli 3. března v 15:00 hodin pobavit dětského diváka. Kam o víkendu? Krásná podívaná 17. března v 17:00 hodin – balet Labutí jezero. Baletní klasika „na špičkách“ vyprávějící severskou legendu o dívce Odettě proměněné v labuť si získala svou nesmrtelnost díky romanticky podmanivé Čajkovského hudbě a také díky původním dochovaným choreografickým pasážím Mariuse Petipy a Lva Ivanova. Kouzelná výprava s doprovodem symfonického orchestru ctí originalitu tohoto díla a přinese jistě pěkný zážitek nejen vyznavačům tohoto žánru. 

Jednou z nejhranějších klasických operet a zároveň nejoblíbenějších je bezpochyby Veselá vdova Franze Lehára, kterou po premiéře – 24. února – uvádí naše divadlo v úterý 19. března v 19:00 hodin.  Kromě slavných melodií (píseň „Vilja“, „U Maxima jsem znám“, „Ženy, ženy“ ad.) nabízí tato opereta něco v operetním repertoáru výjimečného – vtipné, svižné a uvěřitelné libreto. Veselá vdova je opus, který obsahuje v krystalicky čisté podobě všechno, co k životu potřebuje každý člověk: trochu něhy, trochu rozmarů, hodně lásky, sem tam nějakou hádku, jak na oko tak opravdickou – takovou co čistí vzduch, dojetí, sentiment ale hlavně humor. 

Na jeviště Severočeského divadla se vrací i česká klasika, opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta, v neděli 31. března v 17:00 hodin. Rozjásaná, hravá, taneční, veselá, barevná – taková je Smetanova hudba i celá inscenace tohoto našeho operního pokladu. Duben ještě tam budem … ? Na duben připravujeme například premiéru baletu Romeo a Julie, Jarní koncert nebo Ondřeje Havelku a Melody Makers. 

Alena Vaicová, Severočeské divadlo