Lávka přes Stožecké sedlo propojuje dva kraje


Turisté v Lužických horách můžou nově využít lávku přes Stožecké sedlo. Nová turistická lávka přes silně frekventovanou silnici I/9 z Rumburku na Nový Bor propojuje Lužické hory s Českým Švýcarskem. „Lávku přes Stožecké sedlo, ale i dvě turistické stezky nechal zhotovit Ústecký kraj za téměř 20 milionů korun,“ řekl krajský radní Tomáš Rieger.

Lávka fakticky spojuje dva kraje, Liberecký a Ústecký, a propojuje turistické i běžkařské trasy, které v oblasti Stožeckého sedla vedou. V minulosti museli turisté i běžkaři riskovat a frekventovanou silnici přecházet, když se chtěli přes Stožecké sedlo dostat.

„Vybudování lávky přes Stožecké sedlo vnímám jako obrovskou výhru pro oblast Šluknovského výběžku. Několik let se usilovalo o to, aby tudy lávka vedla. V okolí je spousta turisticky atraktivních tras, jejichž handicapem byla právě silnice I/9. Pro bezpečnost turistů, běžkařů, cyklistů, ale i místních obyvatel je význam lávky naprosto nezpochybnitelný,“ doplnil náměstek hejtmana Jiří Řehák.

V roce 2022 tu bude navíc proznačena i pěší turistická trasa s názvem Hřebenovka, která více propojí Liberecký kraj s Ústeckým a přes Krušné hory bude pokračovat až do Karlovarského kraje.