Líni, cejni, kapři: Děti s rybáři vypustily do Bíliny dalších 400 kilo


Děti z 1. Základní školy v Mostě, ve spolupráci s rybáři severočeského rybářského svazu vypustily do Bíliny dalších 400 kilogramů původních druhů ryb. Tradiční akce, která se koná dvakrát do roka, se konala u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Na akci se podílelo také ekologické centrum Most, které mělo pro děti připravený doprovodný program, ve kterém si děti mohly vyzkoušet své znalosti vodního světa a zároveň se dozvědět i mnoho zajímavostí o českých řekách. Skupina ORLEN Unipetrol od roku 2010 podpořila vypouštění ryb do řeky Bíliny již více než jedním milionem korun, za který se podařilo vypustit už 11 tun ryb.

V letošním roce se k akci připojili také žáci ze 4. třídy ZŠ Most, kteří pomáhali vypustit do Bíliny ryby o celkové hmotnosti 400 kg. Akce proběhla vedle přesunutého kostela v Mostě a pro účastníky byl připraven pestrý doprovodný program. „Nejenže děti měly možnost podílet se na praktické ochraně přírody, ale zároveň jsme je zapojily do různých vzdělávacích aktivit, jako jsou kvízy o vodním ekosystému a vyzkoušení znalosti s jakými rybami je možné se v českých řekách setkat. Jsme velmi rádi, že se do akce zapojil právě kolektiv dětí, který s námi spolupracuje i na projektu MOST k přírodě, který děti vede právě k praktické ochraně životního prostředí,“ vysvětluje Martina Černá, vedoucí Ekologického centra Most.

„Děti si akci moc užily. Je to skvělé doplnění výuky o praktický zážitek z přírody a vodního světa, o kterém se letos také učíme. Z příležitosti držet a vypustit rybu do řeky měly děti velký zážitek,“ dodává Lenka Černá, učitelka ze ZŠ Most.

Vypuštění ryb bylo pečlivě naplánováno a koordinováno tak, aby odpovídalo ekologickým potřebám řeky Bíliny. „Vypouštíme různé druhy ryb, které zde tradičně žijí, aby byl ekosystém co nejvíce vyvážený. Tentokrát jsme do Bíliny vypustili např. líny, cejny, plotice, perlíny, kapry, ale také štiky nebo okouny,“ vysvětlil Jan Skalský, tiskový mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu.