Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek


Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil změny ve valorizacích penzí. Důchody budou řádně valorizovány k 1. lednu, plně o inflaci a třetinu růstu reálných mezd. Při inflaci přesahující pět procent se místo mimořádné valorizace bude nově vyplácet jednorázový solidární příspěvek. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle ministra Jurečky mechanismus mimořádných valorizací bude nahrazen takzvaným dočasným příspěvkem, který se spustí v okamžiku, kdy meziměsíční růst cen překročí pět procent. „Tak aby především senioři s nízkými důchody nemuseli být vystavováni sociálně tíživé situace a nemuseli čekat na řádné zvýšení,“ řekl Jurečka s tím, že příspěvek bude vyplácen automaticky k důchodu a senioři o něj nebudou muset nikde žádat. „Polovina bude tvořena fixní částkou, pro všechny stejnou, a v druhé půlce bude zachována zásluhová část,“ dodal ministr.

Zároveň ministerstvo zpřísní i podmínky pro předčasný odchod do důchodu. Do předčasné penze budou moci lidé tři roky před řádným termínem, nikoliv pět let. Důchody se také bude více krátit.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*