Na covidových jednotkách napříč krajem vypomáhá téměř šest desítek vojáků

Foto: KZ

V nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, na covidových jednotkách v těchto dnech vypomáhá téměř šest desítek vojáků. Rozdělení jsou především na standardní lůžkové stanice a jednotky intenzivní péče pečující o pacienty s nemocí covid-19.

„Jsme rozděleni do dvanáctihodinových směn. Sestřičkám a sanitářkám pomáháme především s hygienou ležících pacientů, jejich transportem na různá vyšetření. Pro každého z nás je to nová životní zkušenost,“ říká nadporučík Vladimír Kosina, velitel dvanácti vojáků vypomáhajících v ústecké Masarykově nemocnici a letecký mechanik z 21. základny taktického letectva z Čáslavy.

Na profesionální vojáky v nemocničních uniformách reagují pacienti velmi dobře. „Především muži, když se dozví, že jsme z armády, zavzpomínají na svou základní vojenskou službu. Pacientky zase vzpomínají, jak jezdily za svými partnery do kasáren. Někdy to bývá i na delší povídání. Co mě hodně překvapilo, jak si člověk vytvoří rychle vztah k nemocnému na lůžku. Téměř každého pacienta znám jménem,“ uvádí Vladimír Kosina sloužící na covidové jednotce číslo 6, ve kterou se proměnila lůžková část neurologického oddělení.

Kromě historek, čelí vojáci i nepříjemným momentům péče o pacienta s covid-19. „Pomáhal jsem oblékat se do ochranných pomůcek blízkým pacienta, aby se s ním mohli rozloučit před jeho smrtí. Příjemné také není, když vidíte s těžkým průběhem nemoci vrstevníky na lůžku,“ dodává šestatřicetiletý profesionální voják. Vojáci se v nemocnicích Krajské zdravotní střídají po čtrnácti dnech.