Na další ze zajímavých výstav do Terezína


Terezínský památník zve výstavu obrazů lucemburského malíře Guida Oppenheima „Guido Oppenheim – Z Lucemburska do Terezína“. Výstavu připravil Památník Terezín ve spolupráci s muzei Les 2 Musées de la Ville de Luxembourg, Musée national d´histoire et d´art Luxembourg, městem Lucemburk a Velvyslanectvím Lucemburského velkovévodství v Praze u příležitosti loňského 80. výročí úmrtí Guida Oppenheima v terezínském ghettu a 100. výročí od navázání diplomatických styků mezi tehdejším Československem a Lucemburským velkovévodstvím.

Guido Oppenheim se narodil 28. května 1862 do rodiny židovského obchodníka v Lucemburku. Ačkoliv měl po svém otci zajištěnu kariéru v rodinném obchodě s textilem, od malička ho přitahovalo malování. Malbu studoval na Královské akademii výtvarných umění v Mnichově a Škole výtvarných umění v Paříži. Zatímco v Mnichově se věnoval zejména portrétní tvorbě, během pobytu ve Francii v sobě objevil vášeň pro krajinomalbu. Postupně začal své práce vystavovat a získal si oblibu pařížské veřejnosti.

Počátkem 20. století se vrátil do Lucemburku již jako respektovaný malíř. Několik let byl součástí uměleckého uskupení Cercle Artistique de Luxembourg, později dal přednost individuální kariéře.

Tragický konec jeho života přinesly události spojené s vypuknutím druhé světové války. Po obsazení německými vojsky v květnu 1940 byly i v Lucembursku zavedeny rasové zákony a protižidovská nařízení, v následujícím roce začaly deportace. Guido Oppenheim byl spolu se svými dvěma bratry deportován 28. července 1942 do Terezína. Zde o měsíc později, 26. srpna 1942, zemřel.

Jeho výstava v Terezíně bude zahrnovat celkem 14 umělcových originálů, zapůjčených z Lucemburku, doplněných o několik dokumentárních panelů, přibližujících život nejen Guida Oppenheima, ale také židovské komunity v Lucembursku.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve středu 8. března 2023 od 14:00 v předsálí kinosálu Muzea ghetta Terezín. Výstava bude nadále přístupná v běžné otevírací době Muzea ghetta, denně od 9:00 do 17:30, od 26. března do 18:00.