Na litvínovské teplárně se vylíhla sokolí mláďata, sledujte je online


Na komíně litvínovské teplárny se ve stometrové výšce vylíhla tři mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého. Stalo se tomu před zraky diváků, kteří dravce sledují v přímém přenosu na www.starameseosokoly.cz.

Z přímého přenosu kamery umístěné na stometrovém komíně v areálu chemičky jsou k vidění tři „hladové zobáčky“. „Bezprostředně po vylíhnutí jsou mláďata velmi drobná, ale každým dnem zásluhou pravidelného krmení sílí. Na konci května se vydáme na komín je okroužkovat, což do budoucna slouží k objasnění původu ptáků na českém území. Během návštěvy hnízda se odhalí i pohlaví nových obyvatel,“ komentuje ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

„Sokoli jsou součástí litvínovského chemického areálu již od roku 2011. Kromě tohoto závodu si oblíbili také komíny rafinérie v Kralupech nad Vltavou a neratovické Spolany. Právě rozhlehlé průmyslové areály jim poskytují absolutní klid pro vyvedení mladých,“ upřesňuje Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol. Vysoké komíny sokolům zajišťují i výborný rozhled potřebný k lovu kořisti, kterou nejčastěji bývají holubi a menší ptáci.

Výrobní areál v Záluží u Litvínova spolupracuje na projektu hnízdění sokolů se sdružením ALKA Wildlife již desátým rokem. Díky tomuto partnerství se doposud vylíhlo 35 ptáků. Celkem se v České republice vyskytuje jen 110 párů sokolů stěhovavých.