Na pěti místech v kraji se budete moci otestovat v průjezdných stanech


V nemocnicích v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově, budou od středy fungovat odběrová místa, kde si lidé, kteří mají teploty nebo respirační potíže, mohou nechat udělat test na koronavirus.

Bude to průjezdný stan s kontejnery, kde obyvatele vyšetří. „Lidé s příznaky onemocnění jako je kašel a teplota mohou přijet autem nebo i dorazit pěšky. Výsledky by měli znát druhý den,“ řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Podle zkušeností ze světa, je to nejlepší opatření jak rychle lidi testovat. Navíc tím chceme i ulehčit záchranářům, kteří nyní odběry dělají,“ dodal hejtman Bubeníček.

V největších nemocnicích Ústeckého kraje, které patří pod Krajskou zdravotní, je pro pacienty k dispozici 250 plicních ventilátorů. Po pacienty s těžkým průběhem nemoci COVID-19 je k dispozici 318 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Ústecký kraj připravuje pro obyvatele informační linku, která by měla být k dispozici v nejbližší době.

V současné době se ukončí i čerpání dotačních peněz z Fondu kraje. Řekl to náměstek hejtmana Martin Klika. „Zaplatíme nutné faktury a další finance musíme nechat v rezervě. Nyní převádíme dva miliony korun záchranářům, aby mohli koupit potřebné ochranné prostředky,“ vysvětluje.

Kraj řeší i akutní nedostatek ochranných pomůcek. Na měsíc je v kraji potřeba 40 tisíc litrů dezinfekce, 100 tisíc roušek, 5 300 ochranných brýlí, 5 500 ochranných plášťů a tisíce respirátorů. Zatím dostal kraj od státu 3 480 respirátorů pro ústeckou Masarykovu nemocnici a záchranáře a dnes 800 dalších respirátorů a 6 050 roušek pro sociální služby.

„Oslovíme Unipetrol, Spolchemii a univerzitu, aby zvážili možnost míchání dezinfekčních prostředků. S dodáním, v co nejkratším čase,“ přiblížil hejtman.

Nedostatek roušek řeší některé neziskové organizace v kraji tak, že si je samy šijí. „Tento týden by se měl rozvoz ochranných pomůcek podstatě zvýšit. Pokud budeme mít roušek dostatek roušek a firmy si požádají, tak jsme připraveni je dát co největšímu počtu zájemců, třeba i prodavačkám,“ řekl Bubeníček.

„Jednal jsem i s podnikatelem Martinem Hausenblasem, který vládě nabídl, že jeho firmy každý den vyrobit dva miliony roušek. Pokud se výroba rozběhne, samozřejmě nabídku rádi přijmeme,“ dodal náměstek hejtmana Martin Klika.

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*