Nemocnice v Ústí a v Mostě dostaly pelíšky pro novorozence

Foto: KZ, Petr Sochůrek

Deset nových Pelíšků Neobed, které nabízí lepší komfort nezralým novorozencům hospitalizovaným v perinatologických centrech v ústecké Masarykově nemocnici a v mostecké nemocnici.  Personálu je předaly zástupkyně spolku Nedoklubko.

„Pelíšky Neobed nám velmi pomáhají v péči o miminka umístěná v inkubátorech. Hnízdo, jak se také mezi laickou veřejností pelíšku říká, nám umožňuje nezralého novorozence napolohovat tak, abychom u něho co nejšetrněji navodili in utero polohu, která významně přispívá ke snížení negativního vnímání prostředí intenzivní péče a zvyšuje jeho celkový komfort,“ poděkoval přednosta ústecké Neonatologické kliniky ústecké Masarykovy nemocnice Patrik Hitka.

„Kromě šetrného polohování nezralého novorozence je výhodou u Pelíšků Neobed výborná termoregulace, působí zároveň jako prevence proleženin a dá se v nich provádět řada vyšetření, takže klesá i samotná přímá manipulace s miminkem,“ doplnila Marie Váchová, primářka Dětského a dorostového oddělení Nemocnice Most.

Autorkou Pelíšků Nedobed je Eva Řežábková, neonatologická sestra s dlouholetou praxí, působící na Neonatologickém oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí. „Pelíšky se skládají ze čtyř částí. Dělohy s průstřihy, třech rukou, dvou kostiček sloužících jako podložka pod krk a jednoho srdíčka pro lepší polohování novorozence na bříšku. Pelíšky jsou atestované a poprvé byly použity před devíti lety právě v našem ústavu pro péči o matku a dítě v Praze,“ uvedla Eva Řežábková.