Obnaženi opanuje chomutovské centrum


Hlavní festivalový týden 18. ročníku festivalu Obnaženi startuje 6. srpna. Na návštěvníky čekají umělecké akce rozličného charakteru i forem, které budou probíhat především v centru Chomutova. 

Organizátoři zvou na taneční představení, večer tanečních filmů, slam poetry, výtvarné instalace a jejich komentovanou prohlídku, výstavu, happeningy i dílny a autorské čtení s hudbou. Festival bude prezentovat práci místních, českých i zahraničních umělců. Všechny body programu propojí téma letošního ročníku, kterým je Zrání.

Hlavní festivalový týden zahájí 6. srpna vernisáž výstavy Zrání, 25 let v pohybu (Víťa Jakoubek, Café Rouge, 18:00). V následujících dnech pak bude výtvarník a jeho hosté k vidění při výtvarné tvorbě na zdi podchodu u vlakové zastávky Chomutov-město v ulici Cihlářská. Na první festivalový víkend je připraven program pro celou rodinu. V sobotu 7. 8. od 10 hodin se v atriu chomutovské knihovny uskuteční výtvarná dílna pro děti i dospělé Individualita a  8. 8. se příznivci slam poetry můžou přihlásit na workshop s mistrem republiky ve slamu Dr. Filipichem. A na oba víkendové dny pak přichystal spolek Ostružina interaktivní představení souHra určené všem od 5 do 120 let. 7. 8. se začíná v 17 hodin a 8. 8. v 15 hodin u divadla.

Dalším lákadlem je večer Slam poetry, který proběhne 11. 8. od 19 hodin v atriu knihovny a kde diváci tentokrát rozhodnou nejen o vítězi večera, ale i o postupujících na mistrovství ČR ve slamu. Středa 11. 8. bude také prvním dnem, kdy na náměstí 1. máje začnou před zraky kolemjdoucích tvořit své sochy a objekty tři profesionální sochaři. Ti zároveň jako lektoři povedou tři studenty místní ZUŠ, kteří budou v této sochařské dílně s názvem 3x3x3 také po tři dny sochat ze stavebního materiálu ytong. Všichni jsou zváni, aby se přišli podívat a aby sochaře i studenty v jejich práci podpořili. Na 12. 8. je naplánován v letním kině Večer tanečních filmů, který představí sedm krátkých a velmi rozmanitých filmů z celého světa. Po promítání bude také diskuse se dvěma tvůrci, kteří přijali pozvání a na festival osobně dorazí. Poetický taneční film s třinácti tanečníky a 26 dřevěnými prstenci Still life on the island představí německá choreografka Nicole Beutler, která žije a tvoří v Amsterodamu. Český krátkometrážní film Fibonacci pak přijede do Chomutova divákům představit scénárista a režisér Tomáš Hudeček. Na dramaturgické i produkční přípravě tohoto večera festival Obnaženi spolupracoval s věhlasným Amsterodamským festivalem tanečních filmů Cinedans.

V následujících dnech bude mít tanec ještě několikrát prostor. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na již zmiňovanou choreografii Still life, která se objeví ve filmu Nicole Beutler a která bude k vidění také naživo v ulicích města Chomutova 13.8. v 18 hodin na sídlišti Březenecká a 14.8. v 11:30 u Armabetonu. Speciálně pro tuto příležitost ji Nicole nazkouší s českými profesionálními tanečníky. Páteční večer bude patřit hvězdě české taneční scény Markétě Vacovské, kterou od 20:30 v kostele sv. Kateřiny v autorském představení Odloučení doprovodí hudebnice Sára Vondrášková.

Poslední den hlavního festivalového týdne 14. 8. naplní ve svém programu charakter multižánrovosti a v Procházce Zrání, která provede návštěvníky po výtvarných instalacích, také přinese na trasu procházky tanec, trochu hudby a poezii. Na neobyčejné komentované prohlídce promluví u svého objektu autoři všech dočasných výtvarných instalací k tématu Zrání a prostor bude i na otázky z publika. Organizátoři také vybízejí všechny, aby na společnou cestu přinesli tematicky plody zrání i básně, které se k tomuto tématu vztahují. Sraz na Procházku Zrání je v 16:00 před kostelem sv. Kateřiny. Umění slova nakonec i celý týden uměleckých setkání uzavře. V kostele sv. Kateřiny od
20:00 vystoupí česká spisovatelka a hudebnice Eva Turnová se svým Čtením z Turnových hájů, které také doprovodí hudbou.

Všechny akce festivalu proběhnou dle platných epidemiologických opatření. Kompletní program na www.obnazeni.cz. Festival Obnaženi Zrání se koná od 18. 6. do 9. 10. a hlavní festivalový týden je právě od 6. do 14. srpna. Ozvěny festivalu pak 3. září a 9. října.