Pavel Čumpelík: Vyzráli jsme nad okny, kvůli kterým se nikomu nedovoláte


Po většinu dne probíhá velká část mobilní komunikace uvnitř budov. A ne každý centimetr je pokrytý signálem tak dobře, že volajícího na opačném konci linky slyšíte zřetelně, i když si během hovoru skočíte do kuchyňky uvařit kávu. Nejen na to, jak dostat mobilní signál do budov, v nichž je mizerné pokrytí, se zaměřil start-upový projekt vývojářské dílny teplických sklářů.

Technologie WaveThru umožní, aby signál prostoupil oknem, které díky svým vlastnostem logicky izoluje nejen zimu a hluk, ale také stíní signál. Podle manažera rozvoje trhu pro střední a východní Evropu AGC Flat Glass Czech Pavla Čumpelíka jde o chytré řešení jednou pro vždy.

Pokrytí mobilním signálem nebývá doma, ale ani v kancelářských budovách ideální. Čím to je?

Ve společnosti AGC dlouhodobě pracujeme na tom, aby se zlepšila kvalita vnitřního pracovního prostředí. Vyrábíme širokou škálu energeticky úsporných skel pro okna a fasády, která na první pohled vypadají jako klasická čirá skla, ovšem obsahují vrstvy blokující prostup signálu. Jenže čím více a lépe budovu izolujeme, tím hůře se signál dostává dovnitř.

To zní logicky. Ale co s tím?

Našli jsme řešení. Pojmenovali jsme ho WaveThru. Spočívá v tom, že opracuje povrch stávajících oken. Jde o technologii, která nijak zásadně neovlivní vlastnosti oken, ať jde o termoizolační, bezpečnostní, protipožární, zvukotěsné, či jiné charakteristiky. Okna zpracovaná technologií WaveThru zvýší mnohonásobně průchod signálu. Takže nárůst kvality pokrytí signálem jeokamžitě viditelný na displejích telefonů.

A jak to probíhá?

Je to snadná a časově nenáročná úprava. Přijdeme k vám domů nebo do kanceláře, jako kdyby přišel třeba instalatér, ale neuděláme tolik nepořádku. Máme jen malé mobilní zařízení, kterým sklo opracujeme. Za jeden den jsme schopní upravit desítky oken.

Jak poznáte, že zrovna tímto oknem signál neprochází?

Před opracováním i po něm změříme míru propustnosti signálu jednotlivých operátorů. Výsledek se okamžitě ukáže.

Po úpravě se signál zlepší hned?

Ano, mobilní signál všech dostupných operátorů takto technologicky upravená okna přivedou hned do budovy. Dá se to ale udělat třeba jen pro jednu kancelář nebo i celé patro. Zlepšení je jednorázové a trvalé, bez nutnosti jakékoliv další údržby.

Je na okně vidět, že je opracované?

Speciální mřížka vytvořená přenosným zařízením je okem téměř neviditelná, ovšem i tak úprava probíhá především v horních částech okenních ploch, aby byl zajištěn nejlepší možný estetický dojem.

Jde o novinku. Jsou už okna upravená prostřednictvím WaveThru někde v Česku instalována?

Realizace úpravy oken pomocí WaveThru se v Česku už odehrávají, vůbec první byla budova T-Mobile na pražských Roztylech. Většinou se řešení uplatňuje u středních a menších kancelářských budov a větších obytných komplexů. Stále vyhledáváme zajímavé příležitosti pro uplatnění této technologie. Jestliže máte problém s prostupem mobilního signálu a zaujalo vás toto řešení, neváhejte nás kontaktovat.

V rámci projektu Wave jste vytvořili i další inovaci. Tabulku skla o velikosti tabletu, která je ve skutečnosti anténou. To je nové spojení skláři a antény?

Asi vás překvapím, ale není. Anténami ze skla se AGC zabývá od roku 1974. Primárně směřovaly do automobilových skel a dnes není neobvyklé, kdy je na jednom skleněném dílu do automobilu umístěno třeba osm antén současně. Lze je tam dobře schovat, protože se maskují za vyhřívání, k okrajům skel a podobně. Spíš se nabízí otázka, proč tomu tak ještě není u budov, když je pro ně stejně důležité integrovat obdobné technologie pokud možno nenápadným a esteticky přijatelným způsobem.

A nabízí se i odpověď, proč tomu tak u budov není?

Není tomu tak proto, že estetické kritérium bylo dlouho nevýznamné. Prioritou byla funkcionalita. Doba se ale změnila a nikdo už nestojí o nevzhledné antény na střechách. Skleněné antény jsou neviditelnou náhradou při pokrývání vnitřních i vnějších prostor historických i moderních budov mobilním signálem. Přinášejí nové možnosti, jak zajistit v těchto místech přístup k vysokorychlostnímu mobilnímu internetu.

Jak vlastně vypadá?

Jde o nenápadnou skleněnou anténu s malým výkonem a optimalizovaným dosahem, která zvládá komunikaci pro zajištění těch nejmodernějších telekomunikačních technologií a přitom nijak nehyzdí své okolí. Je stejně nenápadná jako každé sklo, které máme denně na očích, a vnímáme jej jako přirozenou část našeho okolí.

Opravdu jsou vyrobené výhradně ze skla?

Anténa je zcela transparentní, i když obsahuje také další pokročilé materiály. To je ovšem celkem běžné i u autoskla nebo okenních výplní. Je to vrstvená konstrukce z ultratenkých vrstev skla, transparentní fólie a vodivých materiálů, pro přirovnání lze použít bezpečnostní sklo u aut nebo na fasádách budov, případně také obrazovku mobilních zařízení.

Chytrá skla teplických sklářů se umí přizpůsobit prostředí, aby zapadala. Dokáže to i anténa?

Stejně jako naše skla, i naše anténa se do určité míry umí přizpůsobit místu instalace a odstínu fasády i tvaru oken, za která bude umístěná. Nevyhýbáme se ani budoucím možnostem úpravy barvy skla nebo jeho jiné dekorativní úpravě, technologie pro tuto variantu jsou nám dobře známé. Anténa může mít probarvenou hmotu, může být potištěná nebo s reflexní vrstvou. Tyto možnosti ale zatím spíše zkoumáme.

Mají zákazníci speciální požadavky na design?

Největší poptávka je po čirém a transparentním provedení. Umíme udělat také řešení na míru, ale pak je důležitý i požadavek na určitou množstevní sériovost, aby výroba i nasazení byly technicky i ekonomicky efektivní.

V jakých velikostech ji vyrábíte?

Velikost antény vyplývá z požadavků na technologické parametry pro šíření signálu, jako je třeba rozsah nebo frekvence, a z obvyklého požadavku na její umístění těsně za okenní sklo, tedy ze strany interiéru. Nejběžnější velikost je stejná, jako má list papíru formátu A4.

Dají se antény i zakamuflovat třeba do loga, značky?

Dají, pracujeme na variantě antény pro použití v exteriéru. Naši partneři mají velký zájem na takovém řešení, kdy se antény navenek mohou tvářit třeba jako směrovka městského informačního systému, malý vývěsní štít obchodu s logem nebo jiný prvek běžně používaný v ulicích. I v takovém případě by si měla anténa zachovat svůj skleněný vzhled a kompaktní plošné provedení.

Technicky jsou skleněné antény srovnatelné s běžnými, které bývají na střechách?

Proti klasickým vysílačům pracují skleněné antény s menším výkonem, což navazuje na obecný trend úspory energie, investic a zabránění vyzařování elektromagnetických vln do okolí, kde je nikdo nepožaduje a nevyužije. Je samozřejmě nutné srovnávat srovnatelné, tedy antény s obdobnou specifikací v podobném nasazení. Tam se myslím naše inovace prosadí velmi dobře, integrace do budovy je totiž často snazší a levnější.

Jak velkou oblast pokryje?

Anténa umí signál dobře směrovat, má záměrně nízký výkon, aby mohla hravě pokrýt stometrovou ulici nebo náměstí, odpočinkové, zábavní a turistické zóny. Efektivně pokryje například zahradu u domu. Když ji umístíte na budovu teplického divadla, pokryje víc než polovinu parku. Když na stadionu, kde tisíce fanoušků vyfotí gól a v jeden moment fotku všichni posílají na sociální sítě, signál našich antén to umožní bez problémů. Přitom by se anténa dala dobře skrýt třeba ve skleněných panelech označujících východ ze sportoviště.