Pinocchio – nová pohádka Činoherního studia


To pravé životní štěstí je někdy blíže, než si myslíme, stačí jen poslouchat své srdce.

Činoherní studio připravilo pro své nejmenší diváky vánoční překvapení. Bude jím inscenace jedné z nejslavnějších pohádek italského spisovatele Carla Collodiho Pinocchio. Inscenace plná nečekaných setkání, putování, písní i ojedinělých světů, otevře své brány již 17. 12. 2016. „Téma splněných snů a bezpodmínečné rodičovské lásky bude v inscenaci promlouvat k dětským i dospělým divákům především skrze hereckou složku, již bude podporovat vizuálně interaktivní scéna. Výsledná inscenace se bude vyznačovat hereckou i obrazovou stylizací a pojetím. V jejím centru by však neměla stát jen vnější, technická stránka, ale zejména hravost, vtip a prostá lidská poznání,“ uvádí režisérka Tereza Říhová.

PINOCCHIOVA CESTA ZA ŠTĚSTÍM

Pinocchio je příběh o dřevěném chlapci, který má své sny a jde si za nimi, aby nakonec zjistil, že to pravé štěstí a skutečné místo na světě, je blíže, než si myslí. Pinocchio utíká do světa za bohatstvím. Svému tatínkovi Geppettovi tím způsobí spoustu trápení, Pinocchio zažívá mnohá dobrodružství: ocitá se v divadle pana principála Černovouse, potkává Lišku s Kocourem, dostane se na Pole Divů, na ostrov Pilných nebo do Země hraček. Poslechne Pinocchio své srdce? Najde svého tatínka? A stane se z něj rozumný skutečný chlapec? A co na to Cvrček?

PINOCCHIO V ČINOHERNÍM STUDIU

Dramatizace slavné knižní předlohy Carla Collodi se chopil režijně-dramaturgický tým Tereza Říhová a Dagmar Haladová, je to jejich první společná dramatizace. „Vybraly jsme si tuto pohádku především kvůli tomu, že nás zaujalo téma, které spočívá v plnění snů a v tom, že každé dítě hledá své štěstí a má své sny,“ uvedla o titulu dramaturgyně Činoherního studia Dagmar Haladová.

Pinocchia režíruje absolventka Činoherní režie z brněnské JAMU Tereza Říhová. Pinocchio je její první inscenace v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, její absolventskou inscenací na brněnské JAMU byla Opičárna. V titulní roli Pinocchia se objeví nejnovější člen hereckého souboru Činoherního studia Adam Ernest, v roli obětavého otce Geppetta se představí Jaroslav Achab Haidler. Moudrého Cvrčka, líného a zákeřného Kocoura, všeuměla Harlekýna a postavu drzého a svérázného Knůtka ztvární Jan Jankovský. Vychytralou Lišku a postavu Chlapce hraje Anna Fišerová. V roli hodné a magické Víly, v provazochodkyni a akrobatce Pulčinele a postavě Holubice uvidíte hostující Annu Kratochvílovou, nedávnou absolventku pražské DAMU. Anna Kratochvílová v Činoherním studiu již vystoupila v inscenaci Zkrocení zlé ženy.

CARLO COLLODI

PINOCCHIO

Režie: Tereza Říhová

Dramatizace a texty písní: Dagmar Haladová a Tereza Říhová

Dramaturgie: Dagmar Haladová

Scéna: Milan Hodis a Tereza Říhová

Hudba: Robin Schenk

 OSOBY A OBSAZENÍ

Pinocchio                                                                                          Adam Ernest

Geppetto, Černovous                                                                 Jaroslav Achab Haidler

Liška, Chlapec, Unavená Žena                                                  Anna Fišerová

Cvrček, Kocour, Harlekýn, Knůtek, Unavený Muž                            Jan Jankovský

Víla Modrovláska, Pulčinela, Holubice                                   Anna Kratochvílová j. h.

Děti ze Země hraček a Pilní:                                                      Vojta Kadeřábek a Anna Masárová

AUTOR A TVŮRCI

CARLO COLLODI (24. 11. 1826, Florencie – 26. 10. 1890, Florencie)

Byl italským spisovatelem a novinářem. Narodil se pod jménem Lorenzini, pod pseudonymem Collodi začíná publikovat od roku 1856. Mezi jeho nejznámější dílo patří pohádkový příběh Pinocchiova dobrodružství (L´avventura di Pinocchio), který zprvu vycházel po částech v prvních dětských italských novinách. Carlo Collodi umírá v roce 1890 ve Florencii.

TEREZA ŘÍHOVÁ (*1985)

Narodila se v Praze. V roce 2016 absolvovala obor Činoherní režie na Divadelní fakultě Janáčkovy akademii múzických umění v Brně. Mezi její režijní počiny patří například absolventská inscenace Opičárna (Divadelní studio Marta, 2015), nebo scénické čtení textu Felicie Zeller Pivo a ženy (Východočeské divadlo Pardubice, 2016) a scénické čtení textu Maxi Oberera Ilegální pomocníci (Divadlo LETÍ, 2016). Inscenace Pinocchio v Činoherním studiu je její první profesionální režií.

ANNA KRATOCHVÍLOVÁ (*1994)

Narodila se v Praze. V roce 2016 absolvovala obor Činoherní herectví na Divadelní fakultě akademie múzických umění v Praze. Mezi její absolventské role patří Tanya a Matka v inscenaci Rituální vražda George Mastromase (r. Adam Svozil, DISK, 2016).

Pinocchio – 3. premiéra 45. sezóny Činoherního studia města Ústí nad Labem.

PREMIÉRA: 17. 12. 2016 v Činoherním studiu od 17: 00

  1. REPRÍZA: 23. 12. 2016 od 15:00
  2. REPRÍZA: 28. 12. 2016 od 10:00Činoherní studio města Ústí nad Labem