Pitná voda zdraží i v letošním roce


Od 1. ledna se v našem regionu opět zvedá cena pitné vody. Lidé zaplatí za jeden kubík na vodném a stočném zhruba 105 korun. Cena vody se uvádí za 1 metr krychlový, což odpovídá 1 000 litrům, setkat se můžete také s lidovým označením 1 kubík.

Zvýšení ceny vody se týká míst, která zásobuje Severočeská vodárenská společnost. Jde o většinu Ústeckého a Libereckého kraje. Za zdražením vody stojí podle Maria Böhmeho ze Severočeské vodárenské společnosti je například nutnost investic do vodovodní sítě, cena energií a také míra inflace.

„Při kalkulaci ceny vodného a stočného je potřeba se jednak držet cenové regulace, dále pak zohlednit vnější ekonomické vlivy, jako jsou ceny energií, ceny surové vody, stavebních prací, inflace a další makroekonomické ukazatele, správně odhadnout trendy ve spotřebě a také pamatovat na mzdové náklady všech zaměstnanců. Nově je potřeba počítat i s rizikem spojeným s vývojem pandemie covid-19,“ vysvětluje Mario Böhme.

Loni v květnu cenu za kubík pitné vody snížila menší DPH. Dodání a odkanalizování 1 litru pitné vody stojí od ledna o šest haléřů více, než v roce 2020. Teď se cena zvedá na 104 koruny a 77 haléřů za kubík.