Prodejci vajec hrozí pokuta


Inspektoři odhalili na tržišti v Ředhošti na Litoměřicku pochybení u stánkového prodeje vajec. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka na neoznačeném stánku prodejce nabízel téměř 850 vajec neznámého původu. „Některá vejce měla poškozené skořápky a větší počet jich byl znečištěný,“ upřesnil mluvčí Vorlíček s tím, že inspektory zjištěný stav odporoval náležitým podmínkám prodeje malého množství vlastních produktů živočišného původu z prvovýroby přímo konečným spotřebitelům.

Veterinární inspektoři další prodej vajec zakázali a nařídili neškodnou likvidaci potenciálně zdravotně závadných potravin v asanačním podniku na náklady prodejce. Prodejci hrozí ve správním řízení pokuta až do výše 50 000 korun.

Mluvčí veterinární správy ještě doplnil, že chovatel může nebalená čerstvá vejce v malých množstvích prodávat přímo spotřebiteli ve svém hospodářství, v tržnici nebo na tržišti, nebo dodávat do místního maloobchodu. V uvedeném případě prodejce na tržišti nesplnil povinnost poskytnout spotřebiteli dobře viditelné informace o minimální trvanlivosti vajec a o jménu chovatele a adrese chovu, kde byla vejce vyprodukována.