Projekce filmu a online beseda s režisérem


Památník Terezín zve na další projekci v rámci filmového festivalu ZA HRADBY a tou bude projekce oceňovaného dokumentárního filmu Zapomenuté transporty do Lotyšska.  „Unikátní dokumentární cyklus režiséra a historika Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty, který našim návštěvníkům v rámci festivalu ZA HRADBY postupně nabídneme celý, tvoří čtyři celovečerní tituly: Zapomenuté transporty… do Lotyšska, do Běloruska, do Estonska a do Polska. Hlavní osu tvoří podrobné osobní vzpomínky pamětníků na deportace Židů z Čech a Moravy do koncentračních pracovních táborů a ghett v severovýchodní Evropě (Riga, Salaspils, Kaiserwald, Malý Trostinec, Jagala, Ereda, Zamošč, Sawin a další), o nichž se nemluví tak často jako o Osvětimi či Treblince,“ vysvětluje Stanislav Lada z terezínského Památníku.

První díl tohoto cyklu, věnovaný transportům do Lotyšska, mapuje transporty do ghetta v lotyšské Rize a do tamějšího lágru Salaspils, kam bylo v roce 1942 deportováno z Terezína na tři tisíce osob. V dokumentu vypovídají přeživší, kteří dnes žijí na různých kontinentech. Jejich příběhy doprovázejí archivní záběry míst, o nichž vyprávějí, fotografie obětí i jejich vrahů a detaily důležitých dokumentů. Atmosféru filmu podtrhuje pomalé tempo střihu Vladimíra Baráka a strohé hudební motivy Petra Ostrouchova.

Promítání se bude konat v úterý 24. října od 17:00 v kinosále Muzea ghetta Terezín, vstupné zdarma. Po projekci proběhne online beseda s režisérem Lukášem Přibylem. Vzhledem ke kapacitě kinosálu doporučujeme rezervovat místa zde.